Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Kujdesi për dhëmbët gjatë shtatzënisë ! Cilat janë ndryshimet që ndodhin?
 
Shperndaje
ikub#: 1702070124
Higjiena orale në shtatzëni është shumë e rëndësishme e për këtë ju duhet që çdo muaj të shkoni tek stomatologu, i cili do të ju informojë për mirëmbajtjen e higjienës orale gjatë kësaj periudhe.

Higjiena orale në shtatzëni është shumë e rëndësishme e për këtë ju duhet që çdo muaj të shkoni tek stomatologu, i cili do të ju informojë për mirëmbajtjen e higjienës orale gjatë kësaj periudhe.

Nëse në fillimet e shtatzënisë keni pasur të vjella, mund të ndodhë që thartira të prishë smaltin e dhëmbëve, ndaj që të ruani buzëqeshjen e bukur edhe gjatë shtatzënisë, gjithmonë duhet të shpëlani gojën mirë me ujë.

Preferohet përdorimi i furçave të dhëmbëve më të buta, por edhe pastrimi i dhëmbëve me anë të fijes dentare.

Gjithashtu, në konsultim me gjinekologun tuaj, mund të përdorni preparate fluori me doza të përshtatshme të cilat sigurojnë ndërtimin e substancës së smaltit kualitativ tek foshnjat.

E ënjtura dhe gjakderdhja është shumë e shpeshtë në shtatzëni. Kjo vjen si pasojë e ndryshimeve intensive hormonale që shkaktojnë ndryshime të mëdha në indet paradontale, sidomos në dhëmballa. Nëse mendoni se dhëmbët ju prishen sepse kalciumi i duhet foshnjës ne bark, ky është një mit që nuk duhet besuar më.

Kalciumi që i nevojitet fëmijës suaj, vjen nga ushqimi që ju hani dhe jo nga dhëmbët tuaja. E rëndësishme është te mos lini pas dore rutinën e kujdesit ndaj vetes, sepse vetëm ne këtë mënyrë ju do te mund te dëmtoni dhembet tuaj.

loading...
Marre nga living.al
Shfleto artikuj te tjere per: DHEMBET KUJDESI SHTATEZENIA

Loading...

Humori
(Cili ju pëlqen më shumë?)


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved