Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Tavë me patëllxhan dhe sardele
 
Shperndaje
ikub#: 1702090011
Receta e Dites

 
Përbërësit
 
- 600 gr sardele
- 2 patëllxhan
- 3 domate
- 50 gr djathë i grire
- 1 thelbi hurdhe
- 1 tufe mente
- vaj ulliri
- kripe, piper
 
Përgatitja
 
Pastroni mire sardelet, largoni kokën dhe hapini si një libër, lajini me ujë te rrjedhshëm dhe thajini me letër kuzhine, grini hurdhe dhe mentën se bashku. Me pas lani mire patëllxhanët dhe pritini për se gjati me trashësi rreth 1 cm. Ne një ene te gjere hidhni pak vaj, kripe dhe piper dhe skuqni pak patëllxhanët. Pastroni domatet dhe me pas pritini ne kuba te vegjël. Sistemoni patëllxhanët me shtresa ne një tave te lyer me pak vaj duke i alternuar me sardelet, djathin, mentën e grire dhe hurdhat shtoni domatet e prera. Rregulloni me pak vaj dhe futini ne furre me 200'C për 20 minuta.
loading...
Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: GATIM PATELLXHAN RECETA SARDELE

Loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved