12 fakte interesante rreth bebit të pa lindur !   
Një grua shtatzënë sapo mëson që është në pritje të një fëmije fillon të lexojë gjithfarë informacioni në mënyrë që gjatë kësaj periudhe mos të ketë të papritura.
Nga living.al 10 Shk
 
0
0

Një grua shtatzënë sapo mëson që është në pritje të një fëmije fillon të lexojë gjithfarë informacioni në mënyrë që gjatë kësaj periudhe mos të ketë të papritura. Nëse keni filluar të mësoni gjithçka rreth periudhës më të bukur të jetës suaj dhe fëmijës që mbani në bark, me siguri ende nuk keni lexuar faktet e mëposhtme, të cilat mund t’ju duken tepër të çuditshme.
 
1. Bebi juaj ka qime në fytyrë, këto qime të holla ndodhen jo vetëm në fytyrë por në të gjithë trupin ndërsa fëmija është brenda uterusit.
2. Fetusi juaj ka një numër shumë të madh kockash (rreth 300), të cilat bashkohen pas lindjes me rritjen. Një i rritur ka 206 kocka.
3. Zemra e bebit është e mahnitshme, ajo fillon të punojë që në ngjizje (muaji 1).
4. Fetusi është në gjendje të qajë, dhe kjo duke filluar nga java e 26-të.
5. Bebi e ndien kur ju qeshni, dhe kjo duke filluar nga java e 32-të, gjë së cilës i përgjigjet me anën e shkelmimeve.
6. Ju mund ta bëni atë të kërcejë, duke filluar nga java e 23-të. Ai mund të trembet nga zhurmat e papritura si për shembull lemza juaj, zilja telefonit etj, te cilat mund edhe ta bezdisin duke e bërë të kërcejë përpjetë.
7. Bebi juaj po mëson një gjuhë, ai fillon të kuptojë intonacionin dhe ritmin e gjuhës së nënës që në barkun e saj.
8. Ai mund të jetë një ëndërrimtar, duke qenë se fillon të flejë që në javën e 4-t të ngjizjes. Fetusi është në gjendje të shikojë ëndrra që në javën e 30-të të shtatzënisë.
9. Ai nuhat të njëjtat aroma që nuhat edhe nëna, kjo duke filluar nga java e 28-të.
10. Fetusi juaj i ka qejf gjërat e ëmbla, të cilat i shijon duke filluar nga java e 15-të e shtatzënisë nëpërmjet lëngut amniotik.
11. Fëmija është në gjendje të urinojë, duke filluar nga java e 12-të e shtatzënisë.
12. Bebi juaj nuk ka gjunjë. Ato zhvillohen rreth muajit të 6-të të jetës.
Mode, bukuri, gossip ne aplikacionin qe i duhet cdo Shqiptari -  Shkarko My ikub


   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.NBG bank
Na ndiqni
Abonohu per artikujt me te fundit te Nëna dhe fëmija
Chez Moi
ebuy
Big Brother
(Format i konsumuar apo jo?)

Ikub Promo
Bordo Revista
FILXHANI SOT

Një dashuri e sinqerte nuk mbaron kurrë, ajo mund te ketë di...
RECETA E DITES

Sallatë me pulë, rrush dhe djathë
# FEMRAT

Lexo artikujt e fundit për femrat
LEXO HISTORINE TIME

Nuk e di pse parandiej ndarjen

Shfleto artikuj te tjere per: BEBI FAKTE LINDJA
Postuar nga: a.k
ikub #:
1702100107
Reklame


Reklame
Oscal


Reklame
DGA_BigBrother9