6 këshilla për të zbukuruar shikimin duke përdorur make up-in   
Make up-i përdoret gjithmonë për te nxjerre ne pah pikat e forta dhe sigurisht sytë kane një rol te rëndësishëm ne grimin e fytyrës.
Nga ikub.al 17 Shk
 
0
0

Make up-i përdoret gjithmonë për te nxjerre ne pah pikat e forta dhe sigurisht sytë kane një rol te rëndësishëm ne grimin e fytyrës. Çdo ngjyre sysh ka një ngjyre toni qe i përshtatet me shume dhe e cila arrin ti jap thellësi shikimit. Kështu te mësoni te luani me tonet e syve dhe ngjyrat është e rëndësishme. Për te nxjerre ne pah shikimin duke përdorur make up-in ka disa truke. Ja cilat janë ato.

1. Toni i syve ne baze te ngjyrës se syve

Siç e thamë për te nxjerre ne pah shikimin nevojitet te zgjidhni tonin i cili përshtatet me mire me ngjyrën natyrale te syve. Ne vija te përgjithshme kombinimet me te mira janë:

 

- Sytë te zinj: tone sysh blu e erret, gri e erret, e arta, bordeaux dhe vjollce patëllxhan.

- Sytë kafe: te gjitha sfumaturat e kafesë, roze dhe gri.

- Sytë lajthi: jeshile myku, jeshile erret, kafe shampanje.

- Sytë jeshil: ngjyra e bakrit, ngjyre kajsi, kafe gështenjë, e kuqe balte, vjollce dhe ngjyre kumbulle.

- Sytë boje qielli: roze, gri, e arte, kafe çokollate, bakër, kajsi.

2. Tonet e syve shkëlqyese

Pasi keni aplikuar tonin e duhur edhe mat qoftë mos harroni te shtini një ton sysh disi me shkëlqim. Sfumojeni me kujdes për një look dite sepse nuk duhet te jete i rende apo mund ta aplikoni vetëm ne cep te syve.

3. Korrektori

Te korrigjoni hijet e qeskave te syve është e rëndësishme për ti dhënë shikimit thellësi dhe freski kështu zgjidhni një korrekto i cili te arrij te mbuloj qeskat e syve duke ndjekur këto këshilla.

 

- Qeskat e syve vjollce: korrektor i verdhe

- Qeskat e syve blu: korrektor ngjyre kajsie

4. Peneli apo kajali i syve

Kajali i zi kremoz është e thjeshte për tu aplikuar edhe ne brendësi te syve ne vijën e poshtme diçka qe e bën shikimin me te thelle. Por nëse keni sy te vegjël apo mbani syze është e preferueshme te aplikoni kajal me shume jashtë dhe te shtoni një vijëzim me laps te bardhe ne brendësi te vijës se poshtme. Nëse preferoni te përdorni penelin make up-i juaj do te ketë menjëherë një pamje vintage prej pin up. Është e rëndësishme te aplikoni penelin ne mënyre perfekte.

5. Rimeli

Është e pamundur te mos e aplikoni ne përfundim te grimit. Pastroni qerpikët me një penel te vogël për te evituar pluhura te make up-it dhe me pas aplikoni rimelin voluminoz apo zgjatës, nëse keni qerpikë te shkurtër dhe te holle përdorni qerpikë fals te paktën për mbrëmje te veçanta. Mund te përdorni edhe kthyesin e qerpikëve.

6. Vetullat

Beni kujdes me vetullat. Mos i preferoni kurrë te holla, luani me trashësinë e tyre përpiquni ti lini te gjata. Ne treg mund ekzistojnë produkte për grimin specifik te tyre për ti zgjedhur ne baze te ngjyrës.

Mode, bukuri, gossip ne aplikacionin qe i duhet cdo Shqiptari -  Shkarko My ikub


   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.NBG bank
Na ndiqni
Abonohu per artikujt me te fundit te Bukuria
Chez Moi
Yasmine
Big Brother
(Format i konsumuar apo jo?)

Ikub Promo
Bordo Revista
FILXHANI SOT

Trashëgimia me e madhe qe prindërit mund t'iu lënë fëmijëve ...
RECETA E DITES

Shishqebap me karkaleca dhe brokoli
# FEMRAT

Lexo artikujt e fundit për femrat
LEXO HISTORINE TIME

Nuk e di pse parandiej ndarjen

Shfleto artikuj te tjere per: KESHILLA MAKE UP SHIKIMI
Postuar nga: a.k
ikub #:
1702170029
Reklame


Reklame
Oscal


Reklame
DGA_BigBrother9