Kombinimet e frutave dhe perimeve për ushqyerjen e fëmijëve në kohë të ndryshme të rritjes   
Ushqyerja e fëmijës ju vendos shpesh në vështirësi? Provoni kombinimet e mëposhtme për më shumë shije dhe vlera ushqyese.
Nga living.al 17 Shk
 
0
0

Ushqyerja e fëmijës ju vendos shpesh në vështirësi? Provoni kombinimet e mëposhtme për më shumë shije dhe vlera ushqyese.
 
• Spinaq dhe patate.
 
Fëmija mund ta konsumojë këtë kombinim duke filluar nga muaji i shtatë. I zieni patatet dhe në minutat e fundit shtoni fletët e spinaqit. E kaloni në frulator për të përftuar një pure homogjene. Këtë praktikë do ta bëni në çdo kombinim, duke e rregulluar në fund me djathin e bebes dhe pak vaj ulliri.
 
• Bizele, patate dhe karotë.
 
Edhe në këtë rast fëmija duhet të jetë të paktën 7-të muajsh. Kjo pure do të përmbajë vitaminë A e cila merret nëpërmjet karotës si edhe beta-karoten.
 
• Oriz dhe thjerrëza.
 
Mund të përdoret si ushqim nga muaji i 8-të. Thjerrëzat janë një burim shumë i mirë hekuri, proteinash dhe fibrash.
 
• Pulë dhe patate e ëmbël.
 
Mund të përdoret duke filluar nga muaji i 8-të. Kjo pure mund të rregullohet edhe me pak qumësht nga ai që fëmija pi zakonisht.
 
• Pulë, brokoli dhe patate.
 
Fëmija mund ta konsumojë duke filluar nga muaji i 8-të. Mund të përgatitet edhe pa patate.
 
• Mish vici dhe karotë.
 
Mishi i kuq mund të prezantohet duke filluar nga muaji i 8-të në atë të 10-të, dhe në këtë moment mund ta përgatisni me karotë. Mishi duhet të ziejë për të paktën 2 orë, ndërsa karotat mund të shtohen 20 minutat e fundit.
 
• Kungull i verdhë, patate e ëmbël, brokoli dhe karotë.
 
Këshillohet të përdoret nga muaji i 7-të.
 
• Karotë dhe avokado.
 
Një kombinim i mrekullueshëm që mund të përdoret nga muaji i 6-të. Avokado nuk ka nevojë për zierje, ndërsa karota po.
 
• Dardhë dhe kumbull.
 
Kumbimin perfekt për t’u përdorur që në momentet e para të fillimit të ushqyerjes.
Mode, bukuri, gossip ne aplikacionin qe i duhet cdo Shqiptari -  Shkarko My ikub


   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.


loading...

NBG bank
Na ndiqni
Abonohu per artikujt me te fundit te Nëna dhe fëmija
Chez Moi
Aziatik, apo perëndimor
(Cilit horoskop do t’i besoni më shumë?)

Ikub Promo
Bordo Revista
FILXHANI SOT

Dashuria nuk ka nevoje te jete perfekte, por thjesht duhet t...
RECETA E DITES

Kek me banane dhe çokollate
# FEMRAT

Lexo artikujt e fundit për femrat
LEXO HISTORINE TIME

Për mua ishte dita më e bukur e jetës, pas lindjes së djalit

Shfleto artikuj te tjere per: FEMIJA KOMBINIM USHQIM
Postuar nga: a.k
ikub #:
1702170092
Reklame
Raiffeisen


Reklame
inTV


Reklame
Abissnet