Jeta pasive është po aq e keqe sa obeziteti
 
Shperndaje
ikub#: 1703030058
Ushtrimet dhe aktiviteti fizik janë shumë të rëndësishme në mbrojtjen e shëndetit dhe zemrës.
Studimi i publikuar në gazetën "European Journal of Preventive Cardiology" ka treguar një lidhje të fortë të jetës pasive dhe problemeve me shëndetin.
 
Studiuesit holandez kanë konfirmuar edhe një herë se mbipesha dhe obeziteti janë të lidhura ngushtë me problemet në zemër dhe goditjet në tru. Mirëpo gjithashtu u vu re se edhe personat me peshë normale që nuk ushtroheshin ndikonin negativisht në shëndetin e zemrës njësoj si ato mbipeshë.
 
Ushtrimet mesa duket nuk ndikon vetëm në mbajtjen e një peshë ideale por edhe në shëndetin e zemrës dhe trurit. Pra pasiviteti dhe obeziteti kanë të njëjtën efekt negativ në shëndet.
 
Sipas studiueseve aktiviteti duhet të fillojë që në moshë të re për një shëndet të mirë, por nuk është kurrë vonë edhe më moshën e vjetër.
Loading...


Shfleto artikuj te tjere per: OBESITETI SHENDETI USHTRIMET FIZIKE

Marre nga ikub.al


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved