Ja pse mungesa e gjumit është e dëmshme për shëndetin
 
Shperndaje
ikub#: 1703040037
Kur flini gjumë mjaftueshëm ndiheni me më energji dhe të freskët.
Njerëzit e rritur kanë nevojë për 7-9 orë gjumë në ditë. Në këtë mënyrë ato mund të mbajnë një shëndet të mirë. Mirëpo mungesa e gjumit shkakton shumë dëme në shendet si obesziteti, shfaqja e diabetit të tipit 2, depresioni si dhe sëmundje kardiovaskulare.
 
Gjithahstu mungesa e gjumit ndikon në ngadalësimin e proceseve biologjike që ndodhin në trup si uria, kujtesa, imuniteti, produktiviteti etj. Gjithashtu gjumi i mirë ndikon në një lëkurë dhe flokë të shëndetshmë.
 
Ja 5 arsyet pse mungesa e gjumit ndikon negativisht në shëndet.
 
1-Rrit rrezikun e shfaqjes së diabetit të tipit 2.
 
2-Çrregullimet në gjumë rrisin rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare dhe dobësojnë zemrën.
 
3-Gjumi i pakët ndikon në rritjen e peshës dhe obezitetit.
 
4-Ndikon në rritjen e nivelit të stresit dhe depresionit tek njerëzit.
 
5-Gjimi ndikon në çrregullimet homonale.
 
6-Çrregullimet e gjumit ndikojnë negativisht në memorien, shikimin, aftësinë për të marrë vendime etj.
 
7-Trupi nuk ka aftësinë e duhur për të luftuar sëmundjet dhe infeksionet.
Loading...


Shfleto artikuj te tjere per: GJUMI MUNGESA NDIKIMI SHENDETI

Marre nga ikub.al


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved