DyqanTaxi
DyqanTaxi
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
10 ushqimet më të fuqishme antioksiduese
 
Shperndaje
ikub#: 1703160073
Kur thoni radikale te lira ju shkon mendja menjëherë tek rrudhat dhe arsyeja edhe e shpjegueshme.
Kur thoni radikale te lira ju shkon mendja menjëherë tek rrudhat dhe arsyeja edhe e shpjegueshme. Ne fakt është treguar shkencërisht qe ekspozimi nga tymit, ndotjes, diellit dhe agjenteve kimik provokojnë stres dhe si pasoje plakje te parakohshme te lëkurës.
 
Por lajmi i mire është se radikalet e lira mund te parandalohen apo te eliminohen duke u furnizuar thjesht me antioksidante. Kështu është mire te zgjidhni ushqime te cilat janë shume te pasura me këto substanca te çmuara dhe me veti te mira për organizmin tone. Por cilat janë këto ushqime kaq te fuqishme me antioksidante?
 
1. Brokoli
Te pasur me vitamina C është një nder ushqimet me te fuqishme me antioksidante.
 
2. Kajsitë
Vetit e këtij fruti janë te tilla sa mund te marre emrin super frutë.
 
3. Manaferrat e kuqe
Te shijshme, te bukura dhe te shëndetshme, çfarë mund te kërkoni me shume nga një ushqim? 
 
4. Qershitë
Kane një përmbajtje te larte te flavonoideve dhe polifenoleve.
 
Ne te kundërt nga sa mendojnë njerëzit se ky frutë është i bere vetëm nga uji dhe sheqeri ne te vërtet bostani ka shume vlera ushqimore dhe është shume i pasur me antioksidante.
 
6. Karcofet
Kjo perime përmban disa nga polifenolet antioksidante me te fuqishëm qe mund te ekzistojnë.
 
7. Boronicat
Edhe pse janë te vogla ne përmasa këto fruta janë një koncentrat shëndeti.
 
8. Spinaqi
I lesuar për sasinë e larte te fibrave, potasit dhe vitaminave, spinaqi është i mbushur edhe me antioksidante.
 
9. Fasulet
Te pasura me proteina, fibra dhe ushqyes, fasulet bëjnë pjese ne ushqimet me te fuqishme me antioksidante.
 
10. Portokallet
Te gjithë e dine se portokallet përmbajnë vitamine C por atë qe nuk dini është se ky frutë përmban shume antioksidante.
loading...


Ventouris
ventouris


Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: ANTIOKSIDANTE SHENDET USHQIME

Loading...

Klan versus TCH


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Raiffeisen


Teuta


Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved