DyqanTaxi
DyqanTaxi
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Ja si të shmangni skuqjen e lëkurës së fëmijës nga pelenat
 
Shperndaje
ikub#: 1703200068
A vuan fëmija juaj nga skuqjet e lëkurës dhe puçrrat? Ja zgjidhja
Pelenat e papastra shpesh shkaktojnë skuqje dhe acarim të lëkurës së fëmijëve. Kjo shkaktohet si pasojë e lagështisë së tepërt, shtrëngimit të fortë të tyre, materialit jo të duhur i pelenave, mbetje të detergjenteve gjatë larjes së fëmijës etj.
 
Ja si të shmangi skuqjen dhe krijimin e puçrrave në lëkurën e fëmijëve të vegjël si pasojë e pelenave.
 
1-Ndërrojini sa më shpesh të mundeni në mënyrë që lëkura e fëmijëve të rri e pastër dhe e thatë.
 
2-Lejojeni fëmijën tuaj të rrijë disa minuta pa pelena, në mënyrë që lëkura të ajroset dhe skuqja të largohet më shpejtë.
 
3-Aplikoni xhelin e aloe veras në zonën ku fëmija është skuqur dhe ka puçrra. Ajo do ta hidratojë, shërojë dhe do ta mbajë të thatë lëkurën.
 
4-Shmagni përdorimin e sapunëve me aromë apo detergjenteve të fortë në rrobat e fëmijëve pasi mund të shkaktojë skuqje. 
 
5-Përdorni një sapun të butë dhe delikat dhe ujë të vakët për larjen e fëmijëve. Shmangni pastrimin e  tyre ne letra të lagura.
 
6-Shmagni përdorimin e pelenave që kanë anë plastike.
 
7-Lëreni lëkurën e fëmijës të thahet plotësisht përpara se ti vendosni pelenën e pastër.
 
8-Kur lani fëmijën tuaj brenda vaskës me ujë të ngrohtë hidhni dhe pak tërshërë. Ajo ka mineralet dhe vitaminat e nevojshme për mbajtjen e një lëkure të pastër.
 
9-Fshijeni fëmijën tuaj mirë me një peshqir të pastër pambuku.
 
10-Mundohuni ta përdorni sa më pak pudrën e fëmijëve, pasi pluhuri i saj mund të hyjë në mushkëritë e të voglit tuaj.
loading...


Ventouris
ventouris


Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: FEMIJA KESHILLA PELENAT SHMANGIA SKUQJA

Loading...

Klan versus TCH


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Raiffeisen


Teuta


Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved