Ventouris
Ja si të shmangni skuqjen e lëkurës së fëmijës nga pelenat   
A vuan fëmija juaj nga skuqjet e lëkurës dhe puçrrat? Ja zgjidhja
Nga ikub.al 20 Mar
 
0
0
Pelenat e papastra shpesh shkaktojnë skuqje dhe acarim të lëkurës së fëmijëve. Kjo shkaktohet si pasojë e lagështisë së tepërt, shtrëngimit të fortë të tyre, materialit jo të duhur i pelenave, mbetje të detergjenteve gjatë larjes së fëmijës etj.
 
Ja si të shmangi skuqjen dhe krijimin e puçrrave në lëkurën e fëmijëve të vegjël si pasojë e pelenave.
 
1-Ndërrojini sa më shpesh të mundeni në mënyrë që lëkura e fëmijëve të rri e pastër dhe e thatë.
 
2-Lejojeni fëmijën tuaj të rrijë disa minuta pa pelena, në mënyrë që lëkura të ajroset dhe skuqja të largohet më shpejtë.
 
3-Aplikoni xhelin e aloe veras në zonën ku fëmija është skuqur dhe ka puçrra. Ajo do ta hidratojë, shërojë dhe do ta mbajë të thatë lëkurën.
 
4-Shmagni përdorimin e sapunëve me aromë apo detergjenteve të fortë në rrobat e fëmijëve pasi mund të shkaktojë skuqje. 
 
5-Përdorni një sapun të butë dhe delikat dhe ujë të vakët për larjen e fëmijëve. Shmangni pastrimin e  tyre ne letra të lagura.
 
6-Shmagni përdorimin e pelenave që kanë anë plastike.
 
7-Lëreni lëkurën e fëmijës të thahet plotësisht përpara se ti vendosni pelenën e pastër.
 
8-Kur lani fëmijën tuaj brenda vaskës me ujë të ngrohtë hidhni dhe pak tërshërë. Ajo ka mineralet dhe vitaminat e nevojshme për mbajtjen e një lëkure të pastër.
 
9-Fshijeni fëmijën tuaj mirë me një peshqir të pastër pambuku.
 
10-Mundohuni ta përdorni sa më pak pudrën e fëmijëve, pasi pluhuri i saj mund të hyjë në mushkëritë e të voglit tuaj.
loading...
Mode, bukuri, gossip ne aplikacionin qe i duhet cdo Shqiptari -  Shkarko My ikub


   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.Na ndiqni
Abonohu per artikujt me te fundit te Nëna dhe fëmija
Chez Moi
Teoren
Bukurosh, apo macho
(Si do ta preferonit të dashurin? )

Ikub Promo
Bordo Revista
FILXHANI SOT

Mos u dashuroni me ata qe zgjedhin fjale te bukura, por me a...
RECETA E DITES

Gatuaj për një, për veten tënde
# FEMRAT

Lexo artikujt e fundit për femrat
LEXO HISTORINE TIME

Nuk e di pse parandiej ndarjen

Shfleto artikuj te tjere per: FEMIJA KESHILLA PELENAT SHMANGIA SKUQJA
Postuar nga: Kokonozi
ikub #:
1703200068


Digitalb


UnionBank