Ja kur duhet të shqetësoheni për nishanet që keni në trup   
5 shenja që nishanet tregojnë se po kthehen në tumorale.
Nga ikub.al 20 Pri
 
0
0
Ju mund të keni dëgjuar se për melanomat tumorale që përhapen shpejtë duke shkaktuar vdekje. Mirëpo rreth 25 % e melanomave shkaktohet nga nishanet e lindura. Ja si të tregoni kujdes lidhur me nishanet që keni dhe kur duhet të filloni të shqetësoheni.
-Kur nishani i lindjes fillon të marrë një formë asimetrike.
-Kur forma dhe kufijtë e saj janë të çrregullt.
-Kur ngjyra e nishaneve ndryshon. Nishanet e parrezikshme janë uniforme dhe me një ngjyrë të njëtrajtshme. Ndërsa kur ato kthehen në kancerogjene ka pika të kuqe dhe të bardha në brendësi të tyre si dhe ngjyra nuk është e njëtrajtshme.
-Kur diametri i nishaneve bëhet më shumë se 5 mm atëherë duhet të bëni urgjentisht një kontroll.
-Kur nishanet zhvillohen dhe nga një bëhen më shumë, ndryshojnë formë dhe ngjyrë. Nishanet e lindjes rrinë në të njëjtën madhësi dhe formë përgjithmonë.
Përgjithësisht më të rrezikuar ndaj këtyre formave të melanomave janë ata persona që kanë një histori familjarë me tumorin, kur nishanet dëmtohen apo infektohen.
 
Për të ndaluar kthimin e këtyre nishaneve në kancerogjene përdorni krem me faktor mbrojtës ndaj rrezeve UV dhe mos rrini gjatë në diell.
Mode, bukuri, gossip ne aplikacionin qe i duhet cdo Shqiptari -  Shkarko My ikub


   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.NBG bank
Na ndiqni
Abonohu per artikujt me te fundit te Shëndeti dhe Fitness
Chez Moi
ebuy
Big Brother
(Format i konsumuar apo jo?)

Ikub Promo
Bordo Revista
FILXHANI SOT

Një dashuri e sinqerte nuk mbaron kurrë, ajo mund te ketë di...
RECETA E DITES

Sallatë me pulë, rrush dhe djathë
# FEMRAT

Lexo artikujt e fundit për femrat
LEXO HISTORINE TIME

Nuk e di pse parandiej ndarjen

Shfleto artikuj te tjere per: FORMA NDRYSHIMI NISHANET SHQETESIMI TUMORI
Postuar nga: Kokonozi
ikub #:
1704200089
Reklame


Reklame
Oscal


Reklame
DGA_BigBrother9