Mish derri pikant
 
Shperndaje
ikub#: 1705270001
Receta e Dites

Përbërësit
 
- 800 gr mish derri
- 1 dl vere e bardhe
- 100 gr ullinj pa bërthamë
- 1 limonë
- 2 speca djegës
- 2 thelbi hurdha
- 2 luge fara finoku
- 3 gjethe dafine
- kripe, piper
 
Përgatitja
 
Pritni mishin ne copa pothuajse te se njëjtës madhësi dhe me pas marinojini ne frigorifer për te paktën 1 ore me vere te kuqe, limon te prere ne rrathë dhe gjethet e dafinës. Ndërkohë grini hurdhën bashke me farat e finokut dhe vëreni për te skuqur ne një ene me 4 luge vaj ulliri, me pas shtoni specat te prere për se gjati dhe skuqini copat e mishit derisa te marrin një ngjyre te arte por mos harroni ta përzieni here pas here. Me pas kur mishi te ketë marre një ngjyre uniforme shuajeni me verën e marinimit, ulni zjarrin dhe vazhdoni gatimin deri sa vera te avulloje pothuajse e gjitha. Me pas shtoni ullinjte, rregulloni me kripe dhe shërbejeni mishin menjëherë.
[I ngjashëm: Mish lepuri me gështenja ]Shfleto artikuj te tjere per: GATIM MISH DERRI RECETA

Marre nga ikub.al


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved