Dyqantaxi
Dyqan taxi
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Si ti lyejme muret e shtepise?
 
Shperndaje
ikub#: 1001260074
Ngjyra te gjalla e te forta, por dhe ngjyra pastel, te zbehta. Kerkohen shume te dyja te kundertat. Nderkohe, arreduesit bejne propozimet e tyre per 2009-en.

Si te lyejme shtepineNgjyra te gjalla e te forta, por dhe ngjyra pastel, te zbehta. Kerkohen shume te dyja te kundertat. Nderkohe, arreduesit bejne propozimet e tyre per 2009-en.

Pranvere-vera sjell gjithmone riperteritje ngjyrash, jo vetem jashte ne natyre, por edhe brenda, ne shtepi apo zyra. 

‘tani ne kete periudhe edhe kerkesat per bojera shtohen mjaft’, thote Enjti Pazaj, i cili ka nje pike furnizimi me bojera ne Tirane.  Nese perpara viteve ’90-te shtepite lyheshin me shpesh, gati çdo vit, me pompen dhe gelqeren e bardhe, tashme historike, vite me pas kjo frekuence e shpeshte ra. per shkak te kostove ekonomike jo te vogla qe kishte nje lyerje me bojerat e reja. ‘ne shume vite tregti me bojerat, ve re qe keto vitet e fundit po shpeshtohet lyerja e ambienteve te banesave apo zyrave.

 

Mund te them qe nuk jane te pakte ata qe lyejne çdo dy vjet dhe rrallekush Mund ta lere shtepine pa lyer mbi 4-5 vjet’, tregon Pazaj. 

Ai kete situate e argumenton me faktin qe mireqenia, gjithsesi, eshte rritur dhe se atmosfera me ajer te ndotur, sidomos ne Tirane, e ben te domosdoshme lyerjen e shpeshte te shtepive. dhe bojera greke, italiane apo dhe prodhime vendi. Hidromat apo plastike. te gjitha jane te kerkuara. ‘Dikush qe e lyen me shpesh shtepine dhe nuk ka demtime ne mur, qe i bejne zakonisht femijet, e ble bojen hidromat. Ata qe kane femije te vegjel kryesisht blejne boje plastike ne menyre qe ta lajne ate pa e fshire dhe demtuar’, tregon Enjti Pazaj. 

 

Ngjyrat e pelqyera

‘Shqiptaret keto vite me shume kane pelqyer ngjyrat e erreta. Kryesisht nuancat e bezhes deri te kafeja. Kerkojne tonalitete te forta te nje game te gjere ngjyrash. Ndoshta per faktin se dikur keto nuk para kishin mundesi t’i provonin. Iu duken me moderne’, thote Enjti Pazaj. ‘Ngjyrat e forta i japin ambientit edhe nje karakter te forte, nxites dhe aktual’, thote arkitektja Matilda Pana. ‘Por provojne pothuajse edhe shumeçka tjeter.

Po rritet tendenca edhe e ngjyrave pastel (te zbehta) si roza, lejlaja, ngjyra krem, siç e quajne popullorçe, te gjitha ne nuanca fare te lehta’, nderhyn Enjti Pazaj. Sipas tij, se paku nuk para Kerkojne ngjyra me tone te ndermjetme, por o te forta, o te lehta fare. Por shijet vetekuptohet qe para se gjithash jane te larmishme dhe individuale. Ndodh qe shpesh çdo faqe muri ka nje ngjyre te ndryshme. Skenografi dhe arreduesi Mikael Drita shprehet se klientet e tij te pasur kane dhe ata preferenca te ndryshme. ka pasur raste kur dikush i do muret krejt te zeza, por qe ama ne efektin e ngjyrave te dritave apo mobiljeve krijohet nje shije mjaft elegante dhe e veçante. Apo gri, te kuqe etj. ‘Manushaqja apo kafeja e erret jane dy ngjyra pothuajse aspak te kerkuara’, thote nje shites tjeter bojerash.  

 

Ngjyrat ne mode

Pas nje periudhe te gjate me mure te bardha, tani ka mberritur epoka e ngjyrave, shpesh shume te forta dhe shok. me finitura te ndritshme, te pervijezuara nga materiale te reja, tone ndriçuese te pazakonta me sfumatura te thella dhe ngjyra penetruese. ‘ne mode per muret e shtepive kete vit eshte ngjyra roze dhe lejla e lehte, te kombinuara me te bardhen. Nje tjeter kombinim eshte ngjyra e panes ne mure me mobilje te zeza’, tregon arkitekti Gjovalin Shytani. ‘per sa u perket zyrave, si tendence per 2009-en edhe ne arredimin e tyre behet ngjyra e bardhe, nuancat e fildishit, e zeza. E bardha krijon ndjesine e ekuilibrit, shijes se mire dhe esencialitet.

Ngjyra ne nuanca te ftohta, te akullta, jo acide, edhe me kontraste te fuqishme’, shprehet arkitektetja Matilda Pana. ne mode jane edhe ngjyrat e natyres. Kush i do ngjyrat e natyres Mund te frymezohet nga perdorimi i ngjyres se reres, shkembit etj. ‘Une e kam per zemer dhe e aplikoj shpesh ngjyren e shkembit, grine dhe me rezulton shume e bukur dhe pelqyer ne ambiente shtepish’, thote Mikael Drita. Keto ngjyra shkojne si per muret, edhe per tavanet apo dyshemene. ne mode jane dhe ngjyrat etnike, te frymezuara nga plazhet ekzotike, liqenet orientale apo dekoret afrikane qe pasurojne ambientin. Por jane kulturat e ketyre vendeve qe frymezojne ngjyra si e kuqja e thelle, e verdha shkelqyese perbejne kete trend nderkombetar. 

 

Muret e pazakonta

Ngjyrat, shpesh te forta, Ndodh qe shoqerohen edhe me efekte te veçanta te materialeve te pazakonte ne mure: stuko antike, akuarel, mermer, gur, xham kristal apo dru. edhe arkitekti Mikael Drita kombinon shpesh drurin me mermerin apo gurin ne siperfaqet murale te apartamenteve luksoze ne Tirane. Pikerisht, tek lyerja e tyre, perveç ngjyrave te ftohta e sidomos te bardha, si tendence kane hyre edhe faqet e veshura me pllake dekorative. Nese me pare kjo fantazi kerkohej tek faqja e gurit natyral, tani zbatohet edhe ne pllake. ‘Por jo ne çdolloj pllake, por ne imitime te gurit pa rifiniture ose atij natyral. Apo duke imituar betonin apo siperfaqe te bronxta metalike kroko, shume ne mode ne pllake’, shton Matilda Pana. ka dhe veshje natyrale te mureve. per t’u çmuar jane tonet e tokes, gurit, drurit dhe metalit. si tendence ka hyre edhe letra e murit, qe preferohet shume e permbajtur ne dizajn dhe ngjyra. Muret Mund te jene edhe relieve skulpturore, qe fale dizajnit shnderrohen ne vepra arti, pa qene nevoja per varjen e pikturave ne to.

loading...


Ventouris


Shfleto artikuj te tjere per: SHTEPI

Loading...


ukshin   Para 43 muajsh     
ja lori
ukshin   Para 43 muajsh     
ja


ukshin   Para 43 muajsh     
ja


ukshin   Para 43 muajsh     
ja


ukshin   Para 43 muajsh     
ja


ukshin   Para 43 muajsh     
ja


ukshin   Para 43 muajsh     
ja


ukshin   Para 43 muajsh     
ja ich libe dich
ukshin   Para 43 muajsh     
nje ngjyr te kuqe
ukshin   Para 43 muajsh     
a ma pjerni ni ngjyrbma te shtrejten
elhami_26@live.com   Para 53 muajsh     
shtepi
alberto-zaro@hotmail.com   Para 53 muajsh     
òkopouèpkpèlj.d
BLA BLA BLA   Para 69 muajsh     
LIVE
BLA BLA BLA   Para 69 muajsh     
LIVE
lori   Para 74 muajsh     
eshte shum i mir i bardhe
lori   Para 74 muajsh     
eshte shum lloj i mire i ngjyrave
 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
loading...
Raiffeisen
Digitalb


Raiffeisen
Digitalb


Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved