Albtelecom
Albtelecom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Si te gatuajme fileto vici me kerpudha?
 
Shperndaje
ikub#: 1002080037
Receta per te gatuar fileto vici me kerpudha.

f.0208014623226_m

 

Asortimentet për 2 persona

* 2 fileta mish viçi (rreth 180-200 gr.)
* 2 lugë gjelle vaj ulliri
* 1 lugë gjelle gjalpë
* 1 filxhan kërpudha të prera
* 1 filxhan lëng mishi
* 2 lugë gjelle brandi
* hudhër
* kripë dhe piper i kuq dhe i zi.

Përgatitja

1. I lyeni filetat nga të dy anët me kripë dhe piper e hudhër.

2. Në vazhdim ngrohni gjalpin dhe vajin e ullirit në një tenxhere të thellë dhe shtoni në të filetat e mishit. I skuqni nga të dy anët, dy minuta për çdonjërën anë dhe menjëherë më pas i shuani me brandi. I vendosni filetat në një pjatancë dhe kujdesuni që të ruhen të ngrohta.

3. I hidhni kërpudhat e prera si dhe piperin e kuq në salcën që ka mbetur në tenxhere.

4. Në vazhdim, shtoni lëngun e mishit dhefund, i spërkatni filetat me gjysmën e salcës.

I servirni menjëherë duke i shoqëruar me pure patatesh ose pilaf.ventouris


Postuar: 08 Shk
 
Shfleto artikuj te tjere per: KUZHINA USHQIMI

Albtelecom
loading...
 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Chez Moi
Teoren


Më të lexuarat


Chez Moi
TeorenCopyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved