Albtelecom
Albtelecom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Si te marresh ndihme per alkolin
 
Shperndaje
ikub#: 1002190121
Shume njerez pine me shoqerine e tyre dhe kjo eshte praktike e pranuar gjeresisht. Megjithate ka disa simptoma dhe shenja kur konsumimi alkolit behet demshem, por ka shpresa per tejkalimin e varsise se alkolit.

alcoholShume njerez pine me shoqerine e tyre dhe kjo eshte  praktike e pranuar gjeresisht. Megjithate  ka disa  simptoma dhe shenja  kur konsumimi  alkolit behet  i demshem, por ka shpresa per tejkalimin e varsise se alkolit.

1-    Pranoni simptomat e alkolizmit: Simptomat mund te  vijne ne shume menyra: si reagime psikologjike , gjendja mendore, deri tek prishja e lidhjes me familjen dhe miqte.

2-    Pranoni qe keni probleme me alkolin dhe qe keni nevoje per ndihme. Ju nuk mund te ndihmoni veten, nqse nuk jeni i hapur dhe i ndershem , dhe ta pranoni qe jeni i varur nga alkoli.

3-Kerko ndihme:  Ju duhet te mbeshteti tek dikush  qe mund te veproje si partner pergjegjes
Ju duhet te jeni plotesisht I ndershem me personat qe ju kane  ne vartesi, keshu qe ata mund te vendosin nese jane per kete pune.

4-Takoni rregullisht me to dhe me shpesh me partnerin pergjegjes. Tregohu i ndershem dhe pranoni   t’ju bejne pyetje te veshtira. Celsi  i ketij parteneriteti eshte ndershmeria  nga te dy palet.

5-Vendosni qellime realiste . Eshte me shume se nje mbledhje me partnerin tend. Ju duhet  te ndyshoni menyren e jetese per te permisuar situaten tende

6- Takohuni me nje psikolog  ose therapist te certifikuar per te trajtuar faktoret qe kontribojne ne alkolizmin tuaj

7- Bashkohuni me nje grup per te marre pjese ne takimet rregullisht.  Qendroni afer njerezeve te ndershem dhe inkurajohuni nga te tjeret qe kane experience apo kane pasur experience te ngjashme me ju.  Mjetet dhe burimet do te jene ne dispozicion per t’ju ndihmuar juve ne kete udhetim.

8-Besoni ne miq, familje apo ne kishen e familjes.  Eshte e rendesishme te jeni te rrethuar  dhe mbeshtetuar nga njerez te cilet me te vertet kujdesen per ju dhe per  mireqenine tuaj. Beteja e alkolizmit eshet shpesh nje lufte e veshtire me perseritjen. Prandaj kerkoni  suportin dhe inkurajimin e atyre qe ju besoni.
 ventouris


Postuar: 19 Shk
 
Shfleto artikuj te tjere per: ALKOOL

Albtelecom
loading...
hasani   Para 39 muajsh     
o asllan mos pi shum alkool
ridi   Para 39 muajsh     
kledja eshte budalle
mikeleplacido   Para 39 muajsh     
alkooli eshte shum i keq.I raft damlla ai se e pi jashte mase
juri   Para 39 muajsh     
jurdhgchchgmchgchchgchjchjchchjchchchchc
olsa   Para 42 muajsh     
dua te di n.q.s ka ndonje menyre tjeter per parandalimin e alkoolit,ndonje ilac?
erlinda   Para 46 muajsh     
alkooli eshte nje pije shum e keqe saq mund edhe te jet shkaktar i vekjes te njeriu
fatbardh   Para 64 muajsh     
po naj info shtese a mund te jepni mbi alkolin?
psh. demet qe sjellai, statistika te ndryshme:ne shqiperi, kosov , europ apo ne bote?
llesh   Para 80 muajsh     
eeeeeeeeeeeeeeeee
 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Chez Moi
Teoren


Më të lexuarat


Chez Moi
TeorenCopyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved