Digicom
Digicom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Si te kesh ajër te pastër ne shtëpi ?
 
Shperndaje
ikub#: 1005130148
Te gjithë e dimë se smogu dhe ndotësit i ajrit janë një problem i madh.

 ajer i paster ne shtepiPor cilësitë e ajrit nuk janë çështje jashtë-kjo  tani mendohet  se ajrit brenda ne shtëpi  mund te jete me keqe se ajrit jashtë.   Edhe për ata qe nuk kane probleme me rrugët e frymëmarrjes, është e rëndësishme për ajër te pastër.  Eshtë e rëndësishme qe   shtëpia  juaj te jete  faltorja juaj.  Pra për te përmisuar cilësinë e ajrit ne shtëpinë tuaj, këtu janë disa këshilla:


Hapi I


Bleni  një filtrim ajri.   Lloji me i zakonshëm përmban HEPA ( efikasitet te larte ndaj grimcat ne ajer), filtra, te cilat  heqin edhe  ndotësit me te vegjël te ajrit tuaj.  Këto janë shume te përhapura tek njerëzit qe vuajnë nga alergjitë , azma,  dhe probleme te tjera  te frymëmarrjes. Disa  pastrues gjithashtu kane jonizues qe mund te nxisë punën e makinës, apo me qymyr ose karbonit filtra për te  ndihmuar me aromën.


Hapi II


Zgjidhni  një fshese me  filtër HEPA ndërtuar ne ( ndërtuar nga disa kompani, përfshire Miele dhe  Elektrolux,bëjnë fshesa  me te tilla filtër). Ju mund te pastroni  ajrin  dhe  dyshemenë ne te njëjtën kohe.


Hapi III


Kalo ne  pastrimin e produkteve  natyrore dhe organike. Një shume e produkteve ne dispozicion ne dyqane ushqimore përbehen nga kimikate te ashpra qe janë te mëdha  për marrjen nga papastërtitë por jo edhe aq e madhe  sa njerëzit te marrin fryme ne te.  Ne maket ka shume opsione për me shume produkte natyrale për pastrimin, te cilat nuk janë shume  kimikate te rrezikshme për shtëpinë tuaj.


Hapi IV


Kalo ne orendi natyrale dhe organike ne shtëpi  ose qëndroni me antiket.  Ju nuk mund ta mendoni , por mobilet e juaja, qilimi  dhe pëlhura mund te ndotin ajrin  e madh te shtëpisë.  Shume grimca përfundojnë  ne ajër dhe janë plot kimikate si dhe shume materiale te tjera si plastike, janë përbëre nga kimikate potencialisht te rrezikshëm  gjithashtu.  Nëse bleni  mobile te reja  apo mbulesa shtrati , konsiderojeni  mundësitë tuaja. Blerja organike  nuk është ide e keqe, por mund edhe tek antiket, shume kimikate te përdorura për te krijuar mobile  e sotme , nuk ishin para 60 apo 70 vjetësh me pare,  orenditë  e vjetra  janë bere ndoshta duke përdorur me pak materiale me te rrezikshme.  Mobilet e reja  lëshojnë gazra  ne ajër , por me  mobilet antike qe janë shume vjeçare,  tashme e kane nxjerre komplet gazin qe mund te kenë pasur.
 Ventouris
ventouris


Shfleto artikuj te tjere per: MOBILJE SHTEPI SHTEPI

loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Chez Moi
Teoren


Më të lexuarat


Chez Moi
Teoren


Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved