Si te mësosh gramatikën e Anglishtes ?
Mund ta flisni anglishten lehte, por përsëri keni probleme me gramatikën e Anglishtes
Shperndaje
 
0
0
Instruksione

gramatika e anglishtesMbase ju keni menduar anglishten nga filmat apo këngët  apo ne kohen qe jetonit jashtë vendit dhe asnjëherë nuk keni pasur kohe te fokusoheni ne gramatike.  Lajmi i mire është nëse ju doni te mësoni gramatikën e anglishtes, këtu ka shume gjera qe mund ti mësoni vetes.


Hapi I


Beni një plan.  Përpiquni te  merrni parasysh gramatikën duke e lexuar një libër  apo online.  Mbani shënime  pikat ku ju duhet te punoni me shume  dhe planifikoni te punoni  për secilën për te paktën për disa dite.


Hapi II


Identifikoni  gabimet e zakonshme.  Njerëzit qe flasin te njëjtën gjuhe   zakonisht bëjnë te njëjtat gabime ne gramatikën e Anglishtes.  Pe shembull  shume ruse e kane te vështire te përdorin “ një “ dhe “ The “ qe është ( nyja e shquar ) ne Anglisht.  Zbuloni  pikat  ku ju gaboni me shpesh ne gramatike për folëse e gjuhës suaj amtare . bëni shume kujdes  te mësoni  këto pika te gramatikës.


Hapi III


Gjeni një libër me ushtrime gramatikore.  Për te mësuar  gramatikën e anglishte sa me mire, ju duhet te praktikoni  çdo pike te gramatikës derisa ju mund ti përdorini ,mire.  Kërkoni  për një libër me ushtrime gramatikore qe gjithashtu ka edhe përgjigjet.  Aktivitetet online dhe  kuicet  mund t’ju ndihmojnë.  Fokusohuni vetëm tek  pikat e gramatikës sa here qe ju studioni.


Hapi IV


Beni shume kujdes kur lexoni Anglisht.  Kur ju mundoheni te mësoni  gramatikën e Anglishtes ne mënyre korrekte , nuk e mjaftueshme  vetëm te kuptoni  ne mënyre te përgjithshme  atë çfarë ju po lexoni.  Ju duhet te kuptoni  saktësisht  pse çdo fjali  është shkruajtur ne atë mënyre.  Kur ju lexoni fjalinë, pyesni veten nëse ju mund te bëni  fjali te ngjashme.  Nëse nuk mundeni apo nuk jeni te sigurte, gjeni një libër me ushtrime për këto pikat dhe praktikohuni.


Hapi V


Përktheni nga gjuha juaj ne Anglisht.  Kur ju shkruani ose flisni mendimet e juaja, është e lehte  te mënjanoni  gabimet gramatikore.  Kur ju përktheni ju duhet te  punoni me çfarëdo  te jete ne faqe,  edhe nëse gramatika është e vështire.  Filloni te përktheni gjera te lehta si reklama pastaj kaloni ne gazete  dhe  artikujt e revistave.   Te përktheni  dialogë e dramave është një tjetër  mënyre e mire për tu praktikuar.


Hapi VI


Pyesni folësit vendas për këshilla.  Nëse ju njihni ndonjë   anglisht folës vendas kërkoni  nëse mund  te lexoje diçka nga  ato qe ju keni shkruajtuar.  Nëse nuk ndodhet ndonjë anglisht folës pranë jush, shikoni online  për  forume qe mësojnë anglisht.  Vetëm mbani mend  nëse anglisht folësi nuk është mësues, Ai ose ajo mbase nuk do te jete ne gjendje t’ju shpjegoje rregullat
 

Niveli i vështirësisë
Elementar   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
daniela malaj
Para 28 ditesh  
  
Un smarr vesh fare ne anglisht jam pyke fare.Un vete ne shkolle vetem per te ndenjur me te dashurin tim.E kujt ju be vone per anglishten.Rendesi kan djemte.
 
daniela malaj
Para 28 ditesh  
  
Un smarr vesh fare ne anglisht jam pyke fare.Un vete ne shkolle vetem per te ndenjur me te dashurin tim.E kujt ju be vone per anglishten.Rendesi kan djemte.
 
daniela malaj
Para 28 ditesh  
  
Un smarr vesh fare ne anglisht jam pyke fare.Un vete ne shkolle vetem per te ndenjur me te dashurin tim.E kujt ju be vone per anglishten.Rendesi kan djemte.
 
Lirablina
Para 15 muajsh  
  
shum e mir gjuha angleze e di shum mir mund ta flas pa problem
 
violeta
Para 19 muajsh  
  
dua ta mesoj anglishten edhe gjuhet tjera
 
dua te mesoj seriozisht anglisht
Para 21 muajsh  
  


skam komente tjera
 
belaskarra
Para 24 muajsh  
  
me te vertete qe te ndihmon shume keto hapa
 
KKRistian
Para 24 muajsh  
  
dua te mesoj anglishten psh me opsione (ABCD) e jo kshtu me fjale si nklase 1 kur i kerkoj ne google .Beni Zgjidhjee :D
 
era
Para 26 muajsh  
  
dua te mesoj gjuhen angleze dhe gramatiken por ne google translate nuk i jep te qarte perkthimin ne gjuhen shqipe ju lutem beni dicka
era
 
besarta
Para 27 muajsh  
  
mua anglishtja me pelqen shum e dua sepse ne te gjithe boten perdoret deh kam deshi te mesoj
 
fitim
Para 28 muajsh  
  
dua te mesoj gjuhen angleze
 
aldi.istrefi
Para 30 muajsh  
  
dua te mesoj gjuhen anglisht
 
yllka
Para 31 muajsh  
  
mua anglishtja me pelqen shum shum e dua sepse ne te gjith boten perdoret kjo gjuhe une e dua shum anglisht
 
bora
Para 33 muajsh  
  
a mund ti marr keto mesime anglishteje falas ne kohen qe dua une
 
bora
Para 33 muajsh  
  
a mund ti marr keto mesime anglishteje falas ne kohen qe dua une
 
miranda
Para 33 muajsh  
  
si te mesoj gramatiken e anlishtesdhe te perkthej ne shqip
 
miranda
Para 33 muajsh  
  
si te mesoj english
 
?
Para 36 muajsh  
  
Me pelqyen shum keto fjali ??
 
shyhrete
Para 37 muajsh  
  
une e mesoj gjermnaishten sepese e dua mese shum se anglishten por do ta mesoj edhe anglishten
 
deart
Para 37 muajsh  
  
dua te mesoj anglisht sepse me pelqen shume
 
aulona
Para 39 muajsh  
  
dua te mesoj anglisht shum
 
eduart hyseni
Para 40 muajsh  
  
dua te mesojj anglisht dhe e pelqen anglishtja ta mesoj
 
ardian
Para 41 muajsh  
  
dua ta mosoj anglishten poju adoni
 
ela
Para 44 muajsh  
  
mua me pelqen anglishtja dhe deshiroj ta mesoj sa me shpejt po juve a ju pelqen dhe a deshironi ta mesoni aaaaaaaaaaaaaaa
 
edi
Para 48 muajsh  
  
ffgggggggggggggggggggggggggggggggggggggg
 
Fata
Para 48 muajsh  
  
Me pelqen shume kjo gjuhe I Like It... <3
 
andi
Para 48 muajsh  
  
dua te mesoj anglisht
 
andi
Para 48 muajsh  
  
dua t emesoj anglisht
 
andi
Para 48 muajsh  
  
dua t emesoj anglisht
 
shkobim
Para 49 muajsh  
  
rtwsfhgsfdg
 
shkobim
Para 49 muajsh  
  
rtwsfhgsfdg
 
shkobim
Para 49 muajsh  
  
rtwsfhgsfdg
 
shkobim
Para 49 muajsh  
  
rtwsfhgsfdg
 
duresa
Para 52 muajsh  
  
un shum e dua anglishtin You can learn English
 
ELIJESA ADEMI
Para 52 muajsh  
  
MESONI ANGLISHT
TE MESOJM ANGLISHT
 
miridon
Para 53 muajsh  
  
une dua te mesoj anglisht
 
xhesjana rustemi
Para 55 muajsh  
  
dua te mesoj anglishten si shkruhet,, e kam shum te veshtire dua te di rregullin e saj ne te shkruajture..
 
florid
Para 56 muajsh  
  
nita is ontime
 
florid
Para 56 muajsh  
  
erewrwerwerwerw
 
diti maliaj
Para 59 muajsh  
  
ckemi dua te mesoj anglisht
 
shkurta
Para 60 muajsh  
  
Mua me pelqen shume gjuha angleze sepse eshte nje gjuhe ku flitet kudo dhe se pa te nuk mund te arrish asgje .Faliminderit.
 
shkurta
Para 60 muajsh  
  
Mua me pelqen shume gjuha angleze sepse eshte nje gjuhe ku flitet kudo dhe se pa te nuk mund te arrish asgje .Faliminderit.
 
shkurta
Para 60 muajsh  
  
Mua me pelqen shume gjuha angleze sepse eshte nje gjuhe ku flitet kudo dhe se pa te nuk mund te arrish asgje .Faliminderit.
 
shkurta
Para 60 muajsh  
  
Mua me pelqen shum gjuha angleze dhe prandaj dua ta mesoj ate sepse eshte nje gjuhe qe flitet kudo dhe pa te nuk mund te arrish azgje .Faliminderit
 
erona
Para 63 muajsh  
  
gjuha anlishte me pelqen shume prandaj edhe dua ta mesoj ate
 
aferdita
Para 64 muajsh  
  
dua aq shum te mesoj anglisht
 
bleone
Para 65 muajsh  
  
te mesojm ne gramatik anglishten
 
rrezearta
Para 65 muajsh  
  
une quhem rrezearta dhe imaili im eshte reze_arta123@live.com
 
rrezearta
Para 65 muajsh  
  
une quhem rrezearta dhe imaili im eshte reze_arta123@live.com
 
kejsi
Para 65 muajsh  
  
ju lutem me rekomandoni,cfar librash duhet te lexoj qe te jap TOEFL ne TR ,ju lutem me ktheni pergjigje sa me pare,,ju theksoj se ksm mbaruar te kater nivelet e HEADWAY,,me respekt Kejsi
 
erona
Para 66 muajsh  
  
une dua te mesoj anglisht sepse eshte nje gjuhe shume e mire
 
sedjan
Para 67 muajsh  
  
si jeni si po ja kaloni
 
sedjan
Para 67 muajsh  
  
si jeni si po ja kaloni
 
Bleona
Para 68 muajsh  
  
Une dua ta di si duhet te mesojm nyjat e gjuhes angleze sepse nuk e kam pak te kjart pres pergjigjen nga ju.
 
Sueda
Para 69 muajsh  
  
Desha te pyes dicka ne lidhje me gjuhen angleze si mundem ta mesoj at, cafr jane filmat qe mund te ndjek, a ekziston faqe ne internet qe e ben te mundur mesimin e gjuhes angleze, juu lutem me ndohmoni me udhzimet tuaja jam analfabet ne lidhje me kete gjuuhe. Pres pergjigjen tuaj mbeteni te pershendetur nga un Sueda.
 
lidra
Para 70 muajsh  
  
anglishtja ghuha me e veshtire
 
agnesa
Para 73 muajsh  
  
un dua qe te msoj anglisht
 
sevdije
Para 77 muajsh  
  
te mesoj anglisht
 
loading...
clubfmradio
Chez Moi

Na ndiqni
Shfleto artikuj te tjere per: ANGLISHT GRAMATIKA
Postuar nga: honkyponky
ikub #:
1005240159


Digitalb


UnionBank