Albtelecom
Albtelecom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Si te kujdesemi për këmbët ne stinën e verës ?
 
Shperndaje
ikub#: 1006050072
Stina e nxehte erdhi , bashke me sandalet, te cilat e bëjnë këmben te ekspozuar ndaj mjedisit te jashtëm.

kembet ne vere

 Për ketë arsye duhet te treguar me shume kujdes për to. Ndiqni këshillat  tona..


1.    Këmbe te enjtura


Mbajtja e sandaleve te ngushta ndërpret qarkullimin e gjakut  dhe i enjt këmbët. Për ketë arsye, specialistet këshillojnë  t’i blesh sandalet ne darke, kur këmbët janë  me maksimumin e enjtes se tyre. Për te lehtësuar enjten, masazhojini këmbët ne darke me një krem qetësues

2.    Flluskat dhe gërvishtjet


Këto krijohen nga fërkimi I vazhdueshëm I këmbës me sandalen. Ne ketë rast, vini një ankleplast   ose  aplikoni një balsam qetësues  poshtë ankeplastit  ose ne vendet e fërkimit. Mund te shponi flluskën me nje gjilpëre sterile dhe pastaj ta shtypni  qe te dale uji jashtë, por nuk duhet ta hiqni lëkuren, pasi ajo shërben si ankeplast.

3.    Pedikyri I skërfitur


Nuk ka nevoje te hiqni manikyrin për te aplikuar një te ri. Mjafton te mbuloni vendet  e skërfitua  me pika manikyri tjetër.  Ne ketë mënyre do te kemi nje dizenjo mbi thoin e këmbës. Me pas, mbulojeni gjithçka me shtresën mbuluese.

4.    Këmbe qe djersinin apo mbajnë ere


Përdorni pudër specifike për këmbët ose  një antitranspirant para se te vishni sandalet. Me pas, lajini këmbët  me një sapun antibakterial ne fund te ditës. Mund te zhysni për 10 minuta ne ujë  te vaket, ku keni future me pare disa qeska çaji kinës, pasi kjo eliminon erën.
 ventouris
ventouris


Postuar: 05 Qer
 
Shfleto artikuj te tjere per: KEMBA VERA

Albtelecom
loading...
 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Chez Moi
Teoren


Më të lexuarat


Chez Moi
TeorenCopyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved