Si te gatuajme torte me shtresa ?
Receta per te pergatitur torte me shtresa.
Shperndaje
 
0
0
Instruksione

f.0731000834214_m

Nevojiten (për 8 persona):

* 7 vezë
* 220 g sheqer
* 100 g miell
* 320 g çokollatë për zierje
* 250 g gjalpë
* lëvorja e 1 portokalli
* kripë

Përgatitja:

Thyhen 7 ve, dhe të verdhat e vezëve përzihen me 1450 g sheqer, miksohen, bëhet një masë shkumë. Nga të bardhët e vezëve bëhet shkuma e bardhë. Të verdhave të vezëve së pari u shtohet mielli e pastaj shkuma e bardhë. Me letër për pjekje mbështillen 6 kallëp (me diametër prej 23 cm), dhe masa e bërë gati qitet në këto kallëpe (në lartësi prej 3-4 mm). Piqen për 7-8 minuta në 200 shkallë C.

Vezët e tjera bashkohen me sheqer dhe ziejnë në avull, ndërsa kur uji të vlojë, miksohen 5 minuta. Kësaj mase i shtohen 240 g çokollatë dhe miksohet. Largohet nga zjarri dhe tundet përderisa të ftohet. I shtohet gjalpi i zbutur dhe lëvorja e renduar, miksohet. Ky krem futet në frigorifer për 5 minuta. Pesë disqet lyhen me masën çoko dhe renditen njëra mbi tjetrën. Çokollata shkrihet në avull. Kur të ftohet, qitet mbi diskun e fundit dhe futet në frigorifer që të shtrëngohet. Pritet në 8 pjesë dhe në secilën pjesë vihet pak krem-çoko. Torta lyhet me krem dhe zbukurohet me ashkla të lëvores së karamelizuar të portokallit.

Niveli i vështirësisë
Mesatar   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
xhemal
Para 4 muajsh  
  
ME PELQEKA KJO TORTA.MUA ME PELQEJNE SHUME TORTAT.
 
enes
Para 4 muajsh  
  
sume e mire
 
bengan
Para 20 muajsh  
  
u uuuu e mire
 
AURELA
Para 25 muajsh  
  
SH E PAPARE DO DOJA NJE NE KETO MOMENTE QE PO LEPIJ GISHTAT
 
nona
Para 37 muajsh  
  
O idiot si i thua ato fjale .ske turp .budall
 
enea rati
Para 37 muajsh  
  
mua me pelqejne shume tortat .kjo qe keni pergatitur ju eshte e mrekullueshme .cdo dite i blej ato.
 
linda
Para 38 muajsh  
  
më pelqeuu shum thnx
 
sam
Para 41 muajsh  
  
Ne pamje duket nje torte e shkelqyer dhe desha ta provoje ta pergatisja,por te dhenat jane nuk perputhen,
flitet,per 7,veze, 220gr sheqer, dhe krip,
pastaj: thyen te 7 vezet, dhe ndahen te bardhat e te verdhat te cilat bashkohen me vone me miellin,
1) ne fillim kishim 220g sheqer dhe me poshte 1450g sheqer?????
2) kishim 7 veze qe i perdorem ne fillim, pastaj flitet ,,,, vezet e tjera bashkohen me sheqer dhe zjejne ne avull,
pyetja eshte a ka nje gabim ne shtupjen e shifrave, duhet 140g sheqer, dhe me shume veze, po kripa ku shtohet se nuk eshte permendur me fare????? si e keni bere ju te tjeret qe ju ka dal e mire se 1450g sheqer eshte shume per nje torte, flm
 
esma
Para 41 muajsh  
  
me pelqyen shum keto torte
 
gabriela
Para 56 muajsh  
  
UNE I KAM SHUME QEJF TORTAT
 
gabriela
Para 56 muajsh  
  
PERSHENDETJE!Une i adhuroj tortat pasi blej cdo dite por kur provova torten me lart u mahnita.Tani nuk eshte me nevoja te shkoj ne dyqane.
 
shkumbin
Para 62 muajsh  
  
sa me pelqjejne tortat
 
diellza
Para 63 muajsh  
  
jam adhuruese e embelsirave
 
muti i zi
Para 68 muajsh  
  
si kar me zile qenka kjo torta...
 
xhesika
Para 71 muajsh  
  
me pelqen shume torta
 

Na ndiqni
Shfleto artikuj te tjere per: PERGATITJA TORTA
Postuar nga: a.k
ikub #:
1008020037
Reklame


Reklame
Abissnet


Reklame
DGA_BigBrother9