Digicom
Digicom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Si te ushqehemi?
 
Shperndaje
ikub#: 1008100070
Si krijohen acidet ne organizmin tone

Si te ushqehemi

Ne trupin tone gjejme acide te ndryshme disa te dobishem (Si ato qe perbejne lengjet gastrike ) dhe disa te demshem qe kur akumulohen ( grumbullohen shqip) perbejne ceshtjen nr nje per te gjitha semundjet si psh atriti,osteoporosi , dhe Gota.


DY jane burimet kryesore te prodhimit te acidit ne organizmin tone.

1-Shkembimi qelizor

2-Ushqimi

Ketyre mund t'ju shtojme edhe punen djegese qe bejne muskujt tane , dhe gjendja trupore ne temperature ( semundja ) e cila shoqerohet me nje shpejtesi me te madhe metabolike qe vjen nga semundje ematologjike( psh. linfoma, leucemia, ose anemia emolitika ) qe jane situata ne te cilat shtohet proliferazioni dhe vdekja e qelizave organike (psh.. psoriasi)


1-Shkembimi i qelizave

Shkembimi i qelizave ne trupin tone kryhet ne cdo moment, qelizat e vjetra shkaterrohen, dhe zevendesohen me te reja, dhe pikerisht gjate ketij shkaterrimi berthama e qelizes qe eshte e perbere nga acidet mbas disa kalimeve ne trup krijon acid urik,dhe amoniak.


2-Ushqimi

Ka lengje ushqimore qe nuk jane aspak acid por disa te tjere jane shum acid psh agrunet (limoni, portokalli,mandarina ,pompelmo), etj... Psh lengu i limonit e ka pH-ne te barabarte me 2.00 deri 2.60 ndersa ushqime te tjera edhe pse nuk jane acid gjate reaksionit kthehen ne acid-urik sepse permbajne shum purine e cila eshte nje substance e bardhe cristaline qe gjendet ne berthamen e qelizes dhe perfaqson nje nga perbersit elementar te DNA.

Per te kuptuar, nese nje ushqim eshte Alkalin apo acid duhet te kontrollohet jashteqitja , dhe nese ne te ka me shume (calcio,potasio,sodio,e magnesio ), eshte alkalin dhe nese ka me shum (clor,azot,zolfo,apo fosfor ), eshte acid.Acidi ne ushqime

Organizmi i nje njeriu te shendoshe dhe me energji normalisht eshte ne gjendje qe acidet natyrale te shum ushqimeve te gjalla si psh (limoni,pompelmi,domatja,etj..) ti ktheje ne karbonat alkalin qe jane bazik dhe te dobishem per ekonomine organizmit tone.

Ndersa kur njeriu eshte i lodhur i stresuar apo i semure energjia e nervore e nevojshme per tretjen dhe thithjen e ushqimit nuk eshte e mjaftueshme per te bere keto transformazione dhe ato ngelin ne gjendjen e tyre (acidore) e cila nga ana e saj nepermjet qelizave perfundon ne qarkullimin e gjakut.


Lengjet - Pothuajse te gjitha lengjet, pijet me gas dhe uji anojne me shume te jene acide se Bazike.Psh coca cola e shum tipe te tjera te kesaj natyre e kane pH-ne rreth 2,4 ndersa limoni dhe portokallet nga 2,9 deri ne 3,2.

Farérat - Te gjith farerat me perjashtim te miglio, lene jashtqitje (fekale )acide gruri (buka, makaronat, brumrat), dhe Avena jane mé acidet nga gjith te tjeret.

Qumshtet - Qumeshti i lopes ka shum acid dhe mund te zevendesohet me ate te deles ose te dhise qe kane shume me pak acid.

Mishrat - Gjate tretjes se mishrave ne organizem krijohet shum acid urik ,melcia e kafsheve mishngrenese e transoformon kete acid ne nje substance me te thjeshte qe quhet " l'allantoina " dhe qe del jasht me urinen , por jo organizmi yne .

Prodhimet te konservuara - Te gjith lengjet e frutave te conservuara jane tej mase acide, edhe qumeshti i koservuar po ashtu pastaj vijne shum prodhime te tjera qe perdorin solucione kimike per ruajtjen e tyre nder vite.


Acidifikimi organik shkaku i mundshem i te gjitha semundjeve


Mendohet se te gjitha dhimbjet patalogjite ,dhe shkaterrimi i qelizave vjen si rezultat i acidit te tepert ne gjak si rezultat i marrjes se nje mase te madhe te proteinave sidomos ato me origjine shtazore( mish,peshk,pula,sallame e djatherat).

Megjithate edhe proteinat bimore si farerat e dritherave po te consumohen shpesh dhe ne sasi te medha mund te shkaktojne rritjen e acidit ne gjak.

Efekti i nje diete te gjate me shum proteina eshte e demshme per shendetin duke krijuar gumbullime acidrash te cilat trupi nuk arrin dot ti asimiloje apo ti trese.

Psh.Melcia dhe veshka se bashku ne kapacitet te plote perpunojne rreth 8 gram Acid urik ne 24 ore,ndersa 500 gr mish mund te japin gjate tretjes deri ne 18 gr acid urik, dhe nese ju vazhdoni perseri diten tjeter te consumoni mish nje sasi e madhe e ketij acidi nuk do perpunohet qe te dale jashte me urinen, por do grumbullohet ne trupin tone.

Ky fenomen i zgjatur ne kohe mund te provokoje Gotten, reumatismin, dhe shum forma te artrosi.Apo daljen e pucrave ne lekure si psh te " thatet" ne gjuhen popullore ku edhe vete populli me esperiencen e tij thote se po pastrohet gjaku, por ne te vertet eshte nxjerrja jashte nepermjet leures e ketyre acidrave dhe helmeve te tepert ne trupin tone per shkak te nje ushqimi te gabuar.


Aciditeti provokon semundjet

Eshte e njohur dhe pranuar nga shum autoritete mjekesore fakti qe shume semundje zhvillohen per shkak te uljes se intesitetit te punes se organeve tona dhe uljes se rezistences se organizmit per shkak te acidifimkimit organik, duke patur paraysh kete Dr.george w crile drejtoe i klinikes Cril ne Cleveland nje nga kirurget me famos ne bote thote: Nuk egziston vdekje natyrale te gjithe rastet e vdekjes jane vetem pika e fundit e acidifikimit te oraganizmit ne menyre progresive.

Edhe nje trup i shendetshem semuret kur acidifikimi organik i perditshem arrin nje pike ku organizmi nuk mund ta perballoje me kete akumulim duke u semurur nga Germe te ndryshme, nga i ftohti ,nga lodhja dhe shkaterrimi nervor Prandaj dhe fillon te kunderveproje ne forma te ndryshme si diarre,dhimbje koke ,ftohje, pucra neper lekure sidomos ne fytyre dhe duar reumatizem , skuqje te syve dhe te organave te tjera ,gelbaze , ndjesia e te ftohtit, dhe ne fund temperature, ku sejcila prej tyre ka nje emer por me e rendesishmja eshte se kane nje emerues te perbashket nga ku edhe nisen qe eshte aciditeti dhe helmet e shumta qe akumulohen ne trup, dhe ne gjak gje qe paralizon shume jeten e qelizave.


Si krijohet acidi?

Ne ushqimin e perditshem vera, birra,lengjet e frutave, sidomos ato industrial ushqimet e shpejta si Fast-food, apo ushqimet gjysem te gatshme ,dhe gjysem te ziera , djathrat dhe kosrat , krijojne acid kur i perdorim pa kriter dhe pa mase.Edhe vegjetarianet po te consumojne me shumice drithera si buk ,makarona ,etj.. krijojne acid.

Preokupimi, ankthi, frika,dhe stresi dhe helmet , jane ne gjendje te prodhojne acid .


Ekuilibri acid-bazik

Nga c'ka kemi shkruar me siper, nuk duhet te nenkuptojme qe te zhdukim te gjith acidin nga trupi yne por te ruajme ekuilbirn acido-baziko te organizmit tone.

Trupit tone i nevojitet edhe acidi sepse po te mos kete acid nuk mund te qarkulloj energjia pergjat nervave ne te gjith trupin dhe ne fakt sic kemi thene edhe me lart eshte e nevojshme nje diference elektrike polesh qe ky fluks te levize.

Kur nje pjese e trupit tone semuret apo demtohet ne ate pjese te trupit kemi nje fluks me te madh energjie sepse efekti i pare qe kryen trupi yne eshte shtimi i acidit ne ate pjese te trupit duke rritur keshtu edhe potencialin e kesaj pjese te trupit gje qe ben te rritet energjia qe vjen nga truri yne ne kete pjese dhe perfundimisht edhe shtimi i fluksit te gjakut .Nga sa shkruam me lart mund te kuptojme se shtimi i energjise nervore dhe i fluksit te gjakut sherbejne per te sheruar pjesen e semure apo demtuar.Por nese trupi yne do te punoje per nje kohe te gjate ne keto kushte qelizat e trurit tone nuk mund ta perballojne dot kete situate per nje kohe te gjate gje qe sjell lindjen e problemeve te tjera , prandaj ne kete faze mund te ndryshohet ushqimi perkohesisht duke marre ushqime qe japin acid dhe energji si proteinat nga mishi i fresket ose peshku etj.. por qe pas sherimit duhet kthyer ne regjimin ushqyes normal per te ruajtur perseri kete ekuiliber sepse jeta eshte e mundur vetem kur ndermjet trurit dhe pjeses tjeter se trupit egziston nje diference elektrike polesh.

Eshte zbuluar se aciditeti i tepert ne trup mvaret krejtesisht nga nje diete e gabuar ushquese.Prandaj edhe ilaci me i mire eshte gjetja e nje diete te ekuilbruar .

Egzistojne menyra te ndryshme per matjen e ketij ekuilibri por qe shpesh çojne ne rezultate jo reale duke dhene keshtu receta qe mund ta keqesojne gjendjen e pacientit, kjo sepse ky nivel ndryshon ne baze te reaksioneve kimike te ushqimit qe ne kemi ngrene i cili nuk eshte i njejte cdo dite.

Psh. per te matur kete raport ne fekale mbas nje ushqimi me mish, birre , limon,portokalle nuk eshte i njejte me fekalet e nje ushqimi me , makarona sallat, vaj ulliri , dhe uje pasi i pari do dali acid dhe i dyti bazik. Enjejta gje eshte edhe me urinen apo beshtymen.

Por ne vete jemi ne gjendje ta kuptojme kete sepse ne rastet kur eshte shum acid kemi djegje gjate procesit te jashteqitjes ne anus apo djegje gjate urinimit.


Shkaku i vertet i Osteoporosi

Per te mbijetuar trupi yne duhet te mbaje gjakun ne nje raport pH = 7.04. qe eshte nje vlere lehtesisht alkaline dhe nje vlere neutrale do te ishte nga nje raport pH = 7.0.

Kur trupi yne ka nje acidet te tepruar fillon te perdore pjese te kalciumit qe ndodhet ne kocka per te ulur aciditetin ne trup, PSE ? sepse neqoftese nuk vepron ne kete menyre krijohet nje situate rreziku jo vetem per shendetin por per vete mbijetesen e individit.Prandaj ne kete situacion individi humbet minerale te çmuara per trupin te cilat nuk mund te merren nepermjet ushqimit per shkak te ambientit acid qe eshte krijuar ne trup gje qe shkakton semundjen klasike te kockave per munges kalçiumi dhe quhet osteoporosi.

Dhe nese kjo gjendje do te vazhdoje gjate vete qelizat do te acidfikohen, dhe jo vetem shtrati ku ato jetojne duke bere te mundur lindjen e shum semunjeve te tjera.

Disa shenja , kur kemi aciditet te tepruar jane ...Lodhja pa shkak, te ndjerit bosh dhe nervoz, dhimbje te muskujve sidomos ne menyre te papritur me bllokim te muskujve te gjymtureve te siperm dhe te poshtem,Kapsilliku,probleme te tretjes se ushqimit dhe aciditet ne stomak.


Cfare eshte Kimia?

C'do gje qe shohim eshte e ndertuar nga reaksione,asgje nuk krijohet, asgje nuk shkaterrohet ,cdo gje transformohet (ndryshon Shqip ) dhe pikerisht per shkak te ketij transformimi ne jetojme, trupi rritet, ndryshon, semuret, sherohet, plaket, lufton semundjet,dmth cdo dite modifikohet ne drejtim pozitv ose negativ dhe kjo mvaret nga reaksionet kimike qe kryhen ne te.


C'do qenie e gjalle e cdo lloji, dhe tipi jeton per efekt te reaksioneve kimike.

Kur ne marrim nje ilac psh. provokojme nje reaksion kimik i cili na ben qe te kaloj dhimbja e kokes ,ose e stomakut,etj...dhe cdo njera prej tyre shkakton nje reaksion kimik ateher perse mos perdorim ushqimet per te kryer keto lloj reaksionesh kimike pa perdorur ilacet qe shpesh kane edhe efekte anesore te demshme ose shum te demshme per trupin pasi kryejne reaksione te vrullshme dhe te huaja per trupin tone.


Me kete nuk dua te them qe te mos perdoren ilace, por te perdorim ushqimin si nje alternative natyrale ne rastet e mundshme pasi ne raste te tjera ushqimi nuk mund ta zevendesoje ilacin sidomos kur duhet nje efekt i menjehershem apo shum i forte per te ndaluar nje semundje ose ne pamundesi te perdorimit te ushqimit si kure etj...Per kete vitet e fundit kane dale edhe mjeke me diplloma per kimine e njeriut dhe kurimin e tyre nepermjet reaksioneve te ushqimit.

Trupi yne e di se cfar i duhet dhe cfar jo prandaj merr ate qe duhet dhe nxjerr jashte ate qe s'duhet ose eshte e tepert sa me shpesh shkojme ne banjo aq me shum material mbetes nga ushqimet nxjerrim gje qe do te thote se po ushqehimi ne menyre te gabuar njeriu duhet te dale normalisht nje ose dy here ne dite me nje mase totale rreth 150-200 gr skarto.

Kete gje trupi yne e ben cdo dite dhe me sa duket ne semuremi sepse nuk i japim trupit tone ate per te cilin ai ka nevoje ose i japin shpesh te njejten gje dhe ai e nxjerr jashte.


Nje trup i shendetshem nuk eshte ai qe ecen vrapon apo eshte i shendoshe nje trup i shendetshem eshte ai qe nuk semuret por edhe kur semuret pergjigja e imunitetit te tij eshte shum e forte dhe e shpejte.


Mbasi te keni lexuar shkrimin e mesiperm me siguri do mendoni per veten tuaj dhe natyrshem ju lind pyetja po une si ushqehem dhe a kam shum acid te tepert ne trupin tim ?


Per kete ju keshilloj te viheni para pasqyres te nxirrni gjuhen dhe te shikoni se c'far ngjyre ka : normalisht duhet te kete ngjyre te kuqe te celur, siperfaqe te bute , te lengshme dhe me nje shije qe anon pak nga embelsia. Ndersa nje gjuhe me ngjyre te bardhe ne siperfaqe,ose edhe ngjyra te tjera , ( pak si jeshile ne mes ) ,me kokriza te fryra pak, e thate , dhe me shije pak si te hidhur, tregon se aparati tretes nuk punon mire dhe ushqimet nuk treten sic duhet.

Pastaj shikoni fytyren tuaj normalisht duhet te jete me nje lekure te lemuar , pa pucra dhe me ngjyre te njetrajtshme te bardhe, te kuqe apo te verdhe, sipas races.Dhe nese shikoni qe lekura ka pjese te thata ne siperfaqe pucra apo njolla me ngjyra te ndryshme jane shenja qe aparati tretes nuk punon sic duhet dhe ushqimi juaj nuk eshte ai qe ju nevojitet per ate moment.Syte, shikoni syte tuaj ne pjesen e bardhe te tyre nuk duhet te kete kapilare gjaku shume te theksuar apo kuqje te gjith syrit ,,, Ne qoshen e syrit ku bashkohet me hunden nuk duhet te kete njolla te erreta ne lekure qe pastaj zbresin poshte perreth syrit gje qe tregon lodhje .Pjesa e poshteme qe mbulon syrin nuk duhet te jete e fryre apo e varur gje qe te tregon sikur je plakur .Nuk duhet te keni kruarje te syve apo te lekures se fytyres.Keto jane disa shenja fillestare por qe po te vazhdojne per nje kohe te gjate do te kemi skuqje te forta te fytyres me temperatur siperfaqesore te lekures , kruarje dhe djegje te syve gje qe tregon se acidi ne trup ne kete fase eshte i tepert dhe gjate kesaj fase dalin edhe pucra ne fytyr, duar ose pjese te tjera ato shoqerohen me skuqje dhe kruarje ku ne qender te saj lekura fillon te fryhet dhe te forcohet.Kontrolloni dhembet tuaja dhe nese keni nje prishje te tyre ne meyre te shpejte dhe ne te gjith gojen keni probleme me acidin ne trup .Dhe nese ndjeni djegje ne stomak dhe nganjeher edhe deri ne gryke keni acid me tepric,po ashtu edhe nese keni bllokim te muskujve te gjymtyreve pa shkak apo fryrje te barkut keni acid me tepric

Nje tjeter shenje e trupit tone eshte diarrea qe ne kete rast shfaqet e menjehershme sidomos pas nje ushqimi me permbajtje acidi ose kronike dhe nuk arrin te kuptosh arsyen e vertet qe eshte acidi i tepert.

Por, shenjat apo (sinptomat) fillestare jane nje faze e dyte e ketij problemi ndersa fasa e pare nuk ndihet ajo kalon pa kuptuar dhe punon ne nen rogoz ne dem te organizmit tone,dhe per te eliminuar kete fase fillestare duhet te dime si te ushqehemi me nje ushqim te ekuilibruar dhe pa helme industriale.

Megjithate keto shenja nuk jane njesoj per te gjithe pasi cdo trup reagon ne menyra te ndryshme dhe acidi shperthen aty ku gjen piken me te dobet te trupit tone.

Tek femrat disa dite para perfundimit te ciklit dhe disa dit pas perfundimit te ciklit keto shenja nuk duhen te vihen re pasi kane prejardhje tjeter.Ventouris
ventouris


Shfleto artikuj te tjere per: ACIDE ORGANIZEM USHQIMI

loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Chez Moi
Teoren


Më të lexuarat


Chez Moi
Teoren


Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved