Si te kemi nje fytyre te bukur dhe te shendetshme?
Nëse e aplikoni në lëkurë, vaji i ullirit e bën më të lehtë ruajtjen e lëngjeve – prandaj, vendosni vaj ulliri në lëkurë dhe bëni masazh.
Shperndaje
 
0
0
Spitali Amerikan
Instruksione

206SSG_model_xl

Edhe pse tretmanët shtëpiakë nuk munden të zgjidhin problemet serioze me lëkurë, disa prej tyre me të vërtetë janë shumë të dobishëm, thekson dermatolog amerikan dr. Nil Shultz.

Po ashtu duhet ditur se një sasi e vogël e pastës për pastrimin e dhëmbëve ndikon kundër akneve. Përmbajnë fluoride, që ndikojnë kundër infeksioneve dhe thajnë poret. Nëse për një kohë më të gjatë vuani nga tharja e lëkurës, nuk do të gabonit nëse do të konsumonit më shumë lëngje. Dy të tretat e trupit të njeriut mbulohen prej ujit, ndërsa uji qelizave u nevojitet për t'u ripërtërirë dhe të mbesin të shëndosha.

Për të mos u dehidruar, çdo ditë konsumoni nga gjashtë deri tetë gota ujë. Mirëpo, ujin duhet “përfshirë” edhe nga jashtë. Dermatologia Jennie Murasse këshillon që të aplikoni kremra menjëherë pas dushit. Në këtë mënyrë uji do të qëndrojë në lëkurën e lagësht. Kundër një lëkoreje të thatë ndihmojnë edhe acidet omega-3. Përpos kësaj mundet edhe të lehtësojë problemin kundër ekzemave, që shkaktojnë të kruarën.

Që rezultatet të jenë të dukshme, nevojiteni që çdo ditë të merrni nga 500 deri 1000 miligramë vaj ulliri të pastër në tableta. Po ashtu edhe mjalti i ndihmon lëkurës ta ruajë lagështinë. Ka një ndikim antibakterial dhe përtërinë lëkurën. Përzieni një lugë mjaltë me një lugë vaj ulliri, e vendosni në fytyrë për rreth 20 minuta, më pas e pastroni me ujë të ngrohtë e më pas ujë të ftohtë.

Gjithashtu ngrohni një gotë me vaj ulliri e më pas i shtoni edhe një lugë me lëng limoni. Në këtë përzierje i fusni thonjtë për 5-10 minuta. Një tretman i tillë forcon thonjtë, e njëkohësisht zbut edhe lëkurën që ndodhen nën ta. Qumështi në lëkurë po ashtu ndikon si qetësues, sidomos pas të djegurave nga dielli. Dikur bukuroshet janë larë në qumësht, e nëse doni t’i përcillni ato, mjafton një gotë me qumësht në vaskën tuaj të ngrohtë. Po ashtu të kuqtë e vesë është i pasur me vitamina dhe me acide që ushqejnë flokët. Përzieni një lugë mjaltë, dy lugë vaj ulliri dhe të gjitha këto i përzieni në të kuqtë e vesë, e vendosni në majën e kokës. E leni të qëndrojë rreth gjysmë ore, e më pas pastroheni. Në vend të shamposë, njëherë në muaj flokët mund t’i pastroni me sodë të bukës./infoalbania/

Niveli i vështirësisë
Mesatar   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
xheni bego
Para 35 ditesh  
  
une nuk kam asnje pucer ne fytyre
 
xheni bego
Para 35 ditesh  
  
mjafton qe ta lash fytyren me sapun dove para se te flesh dhe fytyra do te jete me se e paster ,une e kam provuar dhe tani nuk kam me asnje pucer ne fytyre
 
Emma
Para 3 muajsh  
  
nuk po me ben fare efekt nuk e di pse keshtu
une doja e shmangia pucrat ne fytyre
 
linda
Para 16 muajsh  
  
keto jane shume te ofrueshme kundrejt njeriut .Por duhet ta kesh vemendjen gjate gjithe kohes tok ato.
 
nita
Para 19 muajsh  
  
deshta ni pytje se is po heken qito puqrra se shum e kam ftyren me to nes me ndihmoni te lutem me ktheni pergjigjen :D
 
Lindaa
Para 38 muajsh  
  
une e kamm nje pyetjee si mund ta heq make up ne shtepi
 
fiumnt6
Para 49 muajsh  
  
ay hhyu7lp r8[pbfd [3e77'.fet4l5
 
fiumnt6
Para 49 muajsh  
  
si te zgidhim nje probleme ne matematik
 
ANAHI
Para 52 muajsh  
  
me duhet t e di cfar und t ebej per rrathet e zinj posht syve?ndonje menyre t eleht per ti hequr ato
 

Na ndiqni

Shfleto artikuj te tjere per:
Postuar nga: a.k
ikub #:
BUKURI FYTYRA
1010040025

Reklame
Raiffeisen


Reklame
Allweb
Reklame
inTV