Si te humbisni 3 kilogram ne nje jave
Nese doni te hiqni kilet e teperta, kjo gje mund te behet fare thjeshte duke ndjekur disa nga dietat me te ashpra, por pergjithesisht ato me shume I bejne dem organizmit tone se sa ndihmojne ne te vertete...
Shperndaje
 
1
0
Instruksione

dietaNese doni te hiqni kilet e teperta, kjo gje mund te behet fare thjeshte duke ndjekur disa nga dietat me te ashpra, por pergjithesisht ato me shume I bejne dem organizmit tone se sa ndihmojne ne te vertete, keshtu qe eshte me mire te ndiqen disa rregulla te thjeshta dhe te sakta ne menyre qe humbim kile dhe te jemi ne forme. Per te humbur cdo sasi peshe duhet qe pike se pari te ndryshoni menyrene e te ngrenit dhe se dyte te perfshini ne rutinen tuaj disa ushtrime. Duhet te percaktoni ato ushqime qe me te vertet jane te demshme per organizmin dhe te mos I perdorni me. Kur te shihni se po humbni peshe prej ndryshimeve te bera kjo do tu motivoje me shume. Qendrojini larg dietave ekstreme, mjafton qe te percaktoni sa kile doni te bini nga pesha juaj aktuale. Te gjithe deshirojme te humbim peshe sa me shpejte por marrja e pilulave ose perdorimi I dietave ekstreme eshte me siguri dizavantazhues per trupin tone. Ne po ju japim disa keshilla se si mund te bini ne peshe sipas “menyres se vjeter”, me nje diete te shendetshme dhe me ushtrime.

1.Uji
Perpara cdohere qe hani buke eshte e rekomanduar qe te pini nje kote te madhe me uje, afersisht deri ne 750ml perpara ngrenies.


2.Konsumoni me pak kalori sesa digjni
Ne menyre qe te bini ne peshe mundte digjni me shume kalori se sa merrni. Thjesht duke djegur 500 kalori ne dite dhe duke shtuar ushtrime ne diten tuaj ju mund te humbni peshen shpejt

3.Rrisni perdorimin e ushqimeve te pasura me fibra
Sa me shume fibra te konsumoni aq me shume do te bini ne peshe , ketu perfshihen perime e pa gatuara, cerealet, biskotat etj.

4.
- Mos hani ushqime me sheqer

- Ndaloni karbohidtratet sepse ato kthehen ne sheqer ne trupin tuaj

- Shtoni fibra ne dieten tuaj.

- Perdorni fruta dhe perime.

- Mund te perdorni qumesht me pak ose aspak yndyre

5.Shume njerez nuk e kane konceptin emases per ushqimet qe perdorin
Dhe sigurisht duhet te beni shume kujdes me masen e ushqimeve qe perdorni,
Qendroni larg ushqimeve te skuqura
Ne ushqimet e konfeksionuar mund te shihni me saktesi se sa kalori ka ky ushqim dhe perqindjen e GDA GDA eshte dieta e standarte ditore e nje te rrituri deri 2000 kalori.
   
6.Shume prej nesh thone se nuk kane kohe per te bere ushtrime gjate sites ky eshte thjesht nje justifikim I zakonshem pasi cdokush e ka kete mundesi, per shembull kur jeni ne pune perdorni shkallet ne vend te ashensorit, ose mund te parkoni makinen pak me larg se zakonisht, mjafton te keni deshiren. Sigurisht ne kohen e lire menyra me e mire e te berit ushtrime eshte palestra. Mbani mend cdo diete qe premton se do tju beje te bini ne peshe pa u munduar eshte false.
   
7.Duhet durim dhe perkushtim per tiu pershtatur nje menyre te re te te ushqyerit, port a dini se kjo gje dotiu shperblehet, pasi nga kjo menyre e te renit ne peshe vetem mund te perfitoni nuk keni asgje per te humbur, sigurisht keshtu perfshihen edhe ushtrimet qe duhet te jene pjese e rutines se perditeshme.

8.Fokusohuni te perparimi qe keni bere ne kete aspekt dhe do ta shiohi se cdo gje do te jete per me mire. Edhe nese nuk e zbatoni dieten ndonjehere pasi te keni humbur peshen e deshiruar , eshte ne rregull. Mjaftoni te jeni te bindur se ajo cka po beni eshte dicka e mire per shendetin.
 

Çfare ju duhet
• Vullneti
• Vetkontrolli
• Motivimi
• Balanca
• Ushtrimet
• Menyre emire e te ushqyerit
Niveli i vështirësisë
Sfidues   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
Jam
Para 16 ditesh  
  
Jam 14 vjeq kam 54 kilogram dua te bie 4 kg si mund tja bej
 
Rinesa
Para 46 ditesh  
  
Jam 13 vjeq dhe peshoj 55 kile..Dua te humbas ca kile..Nese e perdori kete diet sa kila mund te humbas brenda 1muaji..Ju lutem mu pergjigjni..Ju falemnderit
 
Valentina
Para 5 muajsh  
  
Jam 11 vjeqare kam 50 kg,ju lutem me tregoni se si te dobesohem.
 
emanuela
Para 7 muajsh  
  
Si mund te dobesohem
 
katerina
Para 7 muajsh  
  
jam 30 dhe dua te le kile ju lutem si mud ti le
 
dennynisa
Para 9 muajsh  
  
jam 18 vjec .dua te bie mbi peshe
 
loresa
Para 9 muajsh  
  
per te humbim 3kg aduhem te ham perime me vrapu apo
 
ska cte duhet
Para 10 muajsh  
  
une se kuptoj pse thoni hallet aty poshte ku sju pergjigjet askush
 
dajli pa emer
Para 10 muajsh  
  
Un jam 14 vjeç dhe kan 60 kile si mubd ti heq ca kile ju lutem me tregoni ??
 
saffron
Para 10 muajsh  
  
une tani jam me e dobet sepse i ndoqa keshillat qe jane shkruar ketu
 
Sandra
Para 10 muajsh  
  
this is too much better to do that.
so try to do this because is easy for you
thanks
 
linda
Para 10 muajsh  
  
Jam 13 vjece dhe kam 47 kg kam nevoj per Dick's ju lutem pergjigjunii kam nevoj
 
katerina
Para 10 muajsh  
  
mund te dobesoeni duke mos ngrene
une per vete jam perfekte
 
Mira
Para 11 muajsh  
  
Dua te dobesohem po prinderit nk me len ne palester apo te dal te bj vrap ca mund te bj?
 
goca pa emer ;;;;;
Para 12 muajsh  
  
Per dobesim ju nj duhet te hani shum brumera veq sallatra jeshile e pak buk ose ms hani dargen as mgjesin veq dregen dhe jua rekomandoj se ka PR tfunksjonuar
 
Lulishs
Para 12 muajsh  
  
Jam 19 vjet edhe i kom 94 kg si muj mu trash ma shumm ??????
 
ILVA
Para 12 muajsh  
  
PERSHENDETJE JAM ILVA JAM 11 VJEC POR KAM SHUME BARK SI MUND TA HEQ ATE PER TE PAKTEN 3 JAVE
 
Katerina
Para 13 muajsh  
  
Un nuk kam nevoje te dobesohem jam perfekte.
Po eshte e vertete un pi shm uje
 
Ajlina
Para 13 muajsh  
  
Me thoni nje diet plz
 
Katerina
Para 16 muajsh  
  
Pershendetje une jam 12 vjec dhe jam 33 kg dhe jam balerine une ju rekomandoj te hani por te levizni shume kur them te hani qe konsumini ushqim aq sa duhet konsumoni sa me shume uje mundohuni ne oren 18:00 te hani sa me shume arra dhe molle embelsira vetem diten e diel dhe jo shume.Ne mengjes vraponi per gati 1 ore e gjysme dhe beni dush sa po te vini me pas Beni sa me shume pune per 1 jave ose me shpejt do te jeni ashtu si ju keni enderruar
 
nona
Para 17 muajsh  
  
jom fiks nuk du mu dobsu nanusha
 
Genta
Para 18 muajsh  
  
Jom.genta 24 vjeqar kom pesh ne bark si muj ta largoj kom lind e tash me ka met pak
 
Genta
Para 18 muajsh  
  
Jom.genta 24 vjeqar kom pesh ne bark si muj ta largoj kom lind e tash me ka met pak
 
Genta
Para 18 muajsh  
  
Jom.genta 24 vjeqar kom pesh ne bark si muj ta largoj kom lind e tash me ka met pak
 
Genta
Para 18 muajsh  
  
Jom.genta 24 vjeqar kom pesh ne bark si muj ta largoj kom lind e tash me ka met pak
 
hahahahahhah
Para 19 muajsh  
  
jam 10 vjeq kembet i kam te trasha si mund te humb peshen e kembve
 
Hahahhahah
Para 19 muajsh  
  
Jam 14 vheq peshoj 80 kile
 
Hahahhahah
Para 20 muajsh  
  
Çkemi jam 14 peshoj 75kg jam e gjat 1.70 e gjat
 
vamesa miraka
Para 21 muajsh  
  
e kam provuar kete djet dhe tai kam nje trup normal nga 52 kg jam 43 kg
 
junilda
Para 22 muajsh  
  
jam 9 vjece dhe peshoj 40 kg dua te humbas 12 kg
 
qendresa
Para 22 muajsh  
  
jam 12 vjeq kembet i kam te trash si mund te talloj kembet
 
flogerta
Para 22 muajsh  
  
Jam 16 vjec dhe peshoj 58 kg dua te humbas 8 kg
 
ina
Para 22 muajsh  
  
jam 13 vjece dhe peshoj 60 kile a mund te me thuash se cfare duhet te perdor ( cfare diete)
 
granit gashi
Para 23 muajsh  
  
kom de shir te hupim pesh 3 deri 4 kg ne jav qfar duhet te perdorim
 
andija
Para 24 muajsh  
  
une jam 15 vjec dhe jam 52 kg ,dua te dobesohem me shpejt ,bej ushtrime ,ha vetem fruta dhe perime,dhe pi vetem lengje,tani kjo do funksjonoj?
 
belma
Para 26 muajsh  
  
a funksionon kjo? :P
 
nessa
Para 26 muajsh  
  
prsh une jam 12 vjeqe dhe kam 45 kg si te dobesohem
 
ermonela
Para 30 muajsh  
  
Jam 16 vjece dhe peshoj 70 kg dua te humb 15 kg si mund ti humb shpejt
te pakten si mund te humb 5 kg ne nuaj
ju lutem me ndihmoni
 
erisa
Para 33 muajsh  
  
jam 16 vjec...un jam e gjate 1 e 62....ju lutem me thuani nj diet te mir qe te humb 3 kg ne jav sps nk kam nevoj per te hequr sh kile....ju lutem
 
anila
Para 35 muajsh  
  
jam 13 vjece dhe jam 52 kg dhe 1 e 54 e gjate .....si mundem te dobesohem dhe si mund te rritem
 
sali berisha
Para 35 muajsh  
  
kam shume lesh per edin tek kari im
 
BEBI SEKS
Para 35 muajsh  
  
si behet seksi ????
 
shkolla budallve
Para 35 muajsh  
  
si hiqen 100 kile per nje dite me thoni ju lutem se jam 201 kile ........ PLEASE
 
suela
Para 35 muajsh  
  
Per tu dobesuar duhet te jeni te kujdesshem me ushqimet si dhe te konsumoni shume uje gjate dites. Dieta qe une jua rekomandoj dhe mund ta gjeni lehtesisht ne internet eshte DIETA BRAZILIANE qe mua me ka ndihmuar te humbas 9 kg brenda dy javesh dhe pasiqe shtova gjate veres disa kg do ta bej perseri kete diete sepse ka shume efekt. Une e kam provuar ndjesine e te qenit e shendoshe dhe e di se ju mund te ndiheni jo e bukur dhe aspak terheqes ... por ju jeni te bukur! Dhe edhe nqs te tjeret nuk arrijne ta dallojne, ju bukurine e zoteroni brenda vetes !
 
robin
Para 35 muajsh  
  
tani sa kam bere 17 vjec jam 1/78 cm 74 kg si mund te humbas te pakten 4 kg , pres prgj , ju flm :)
 
Parashqevi
Para 36 muajsh  
  
Jam 19 vjeqare jambe gjat 1/70 peshoi 65 kg si mund te dobesohem
 
kari
Para 38 muajsh  
  
me tregoni se si te me del leshi me shum
 
euron
Para 38 muajsh  
  
jam 13 vjeqar peshoj 45 kg ju lutem me tregoni si te hummbas 10 kg mbrenda 1 muaji
 
euron
Para 38 muajsh  
  
jam 13 vjeqar peshoj 45 kg ju lutem me tregoni si te hummbas 10 kg mbrenda 1 muaji
 
euron
Para 38 muajsh  
  
jam 13 vjeqar peshoj 45 kg ju lutem me tregoni si te hummbas 10 kg mbrenda 1 muaji
 
armen
Para 40 muajsh  
  
Jam100kg mua me i ehk 20kg si münt ti ehk dhe per sa koh ju lugema me tregoni seagal te pyeta e ni sent peshoret cilat jan me korrektne ato me digitall apo ato ne vorm te president ju faliminderit
 
genta
Para 41 muajsh  
  
Jam 13 vjeqare peshoj 45kg si te dobsohem ju lutem me ndihmoni
 
eni
Para 46 muajsh  
  
jam 67kg 1.55m si mund te dobsohem?
 
xheni
Para 47 muajsh  
  
JAM 11 VJECE 55 KG
 
Arilena
Para 47 muajsh  
  
Qe te humbni kilogram ju duhet ti hani ato ushqime te cilat jan pa yndyra ,dhe duhet te hani pa bruma...Dh te gjitha ushqimet qe ti hani duhet ti hani pa buk...Po ashtu kur te doni qe te bini ju duhet qe te beni ca ushtrime te kembeve,te barkut ,..etj....po ashtu edhe ne mengjes si te zgjohesh kjo eshte menyra e dobesimit !!!!!!!!
 
corleone
Para 49 muajsh  
  
prsh un punoj kuzhinier jom 90 kg po 1.80 po du me hek killa sa ma shum a muni mem ndihmu
 
alesia
Para 49 muajsh  
  
prsh une jam 16 vjece dhe jam 60kg... sim mund te dobesohem????
 
alesia
Para 49 muajsh  
  
prsh une jam 16 vjece dhe jam 60kg..si mund te dobesohem???
 
Dajana
Para 54 muajsh  
  
Pershendetje, une jam nje vajze 15 vjecare dhe vitin e kaluar erdha ne amerike. Qe asaj dite "kam rene ne ushqim" dhe kam shtuar afersisht 8 kg. Para 1 viti isha 49kg dhe tani jam reth 57kg. Do te deshiroja qe ju te listonit disa ushqime 'shqiptare' qe duhet te konsumojme ne cdo vakt.
Faleminderit :)
 
verona
Para 55 muajsh  
  
me sa me duket ju nuk keni nevoi te hmbeni ndonje kg, nese jeni n moshen mbi 20 vjeqare.jam 24 vite peshoi 64 kg po nuk me doket qe kam nevo i per tu dobesuar ma shum normalja est 62 kg e ti mos u lodh e dhe shum.
 
albulena
Para 75 muajsh  
  
Pershendetje...un kam filluar qe 1 jav e 1 dit duke mos ngrene qfardo qe me hahet dhe dal qdo mengjes te vrapoj dhe bej gjithashtu ushtrime ne shtepi mirepo nuk po humbasin keto kg un ikam 61 kg nuk di qfar te bej jam shum keq me ndihmoni...
 
loading...
clubfmradio
Chez Moi

Na ndiqni
Shfleto artikuj te tjere per: DIETA PESHA USHQIMI
Postuar nga: nino
ikub #:
1010050124


Digitalb


UnionBank