0 0
 
Si te humbisni 3 kilogram ne nje jave
Nese doni te hiqni kilet e teperta, kjo gje mund te behet fare thjeshte duke ndjekur disa nga dietat me te ashpra, por pergjithesisht ato me shume I bejne dem organizmit tone se sa ndihmojne ne te vertete...
Instruksione

dietaNese doni te hiqni kilet e teperta, kjo gje mund te behet fare thjeshte duke ndjekur disa nga dietat me te ashpra, por pergjithesisht ato me shume I bejne dem organizmit tone se sa ndihmojne ne te vertete, keshtu qe eshte me mire te ndiqen disa rregulla te thjeshta dhe te sakta ne menyre qe humbim kile dhe te jemi ne forme. Per te humbur cdo sasi peshe duhet qe pike se pari te ndryshoni menyrene e te ngrenit dhe se dyte te perfshini ne rutinen tuaj disa ushtrime. Duhet te percaktoni ato ushqime qe me te vertet jane te demshme per organizmin dhe te mos I perdorni me. Kur te shihni se po humbni peshe prej ndryshimeve te bera kjo do tu motivoje me shume. Qendrojini larg dietave ekstreme, mjafton qe te percaktoni sa kile doni te bini nga pesha juaj aktuale. Te gjithe deshirojme te humbim peshe sa me shpejte por marrja e pilulave ose perdorimi I dietave ekstreme eshte me siguri dizavantazhues per trupin tone. Ne po ju japim disa keshilla se si mund te bini ne peshe sipas “menyres se vjeter”, me nje diete te shendetshme dhe me ushtrime.

1.Uji
Perpara cdohere qe hani buke eshte e rekomanduar qe te pini nje kote te madhe me uje, afersisht deri ne 750ml perpara ngrenies.


2.Konsumoni me pak kalori sesa digjni
Ne menyre qe te bini ne peshe mundte digjni me shume kalori se sa merrni. Thjesht duke djegur 500 kalori ne dite dhe duke shtuar ushtrime ne diten tuaj ju mund te humbni peshen shpejt

3.Rrisni perdorimin e ushqimeve te pasura me fibra
Sa me shume fibra te konsumoni aq me shume do te bini ne peshe , ketu perfshihen perime e pa gatuara, cerealet, biskotat etj.

4.
- Mos hani ushqime me sheqer

- Ndaloni karbohidtratet sepse ato kthehen ne sheqer ne trupin tuaj

- Shtoni fibra ne dieten tuaj.

- Perdorni fruta dhe perime.

- Mund te perdorni qumesht me pak ose aspak yndyre

5.Shume njerez nuk e kane konceptin emases per ushqimet qe perdorin
Dhe sigurisht duhet te beni shume kujdes me masen e ushqimeve qe perdorni,
Qendroni larg ushqimeve te skuqura
Ne ushqimet e konfeksionuar mund te shihni me saktesi se sa kalori ka ky ushqim dhe perqindjen e GDA GDA eshte dieta e standarte ditore e nje te rrituri deri 2000 kalori.
   
6.Shume prej nesh thone se nuk kane kohe per te bere ushtrime gjate sites ky eshte thjesht nje justifikim I zakonshem pasi cdokush e ka kete mundesi, per shembull kur jeni ne pune perdorni shkallet ne vend te ashensorit, ose mund te parkoni makinen pak me larg se zakonisht, mjafton te keni deshiren. Sigurisht ne kohen e lire menyra me e mire e te berit ushtrime eshte palestra. Mbani mend cdo diete qe premton se do tju beje te bini ne peshe pa u munduar eshte false.
   
7.Duhet durim dhe perkushtim per tiu pershtatur nje menyre te re te te ushqyerit, port a dini se kjo gje dotiu shperblehet, pasi nga kjo menyre e te renit ne peshe vetem mund te perfitoni nuk keni asgje per te humbur, sigurisht keshtu perfshihen edhe ushtrimet qe duhet te jene pjese e rutines se perditeshme.

8.Fokusohuni te perparimi qe keni bere ne kete aspekt dhe do ta shiohi se cdo gje do te jete per me mire. Edhe nese nuk e zbatoni dieten ndonjehere pasi te keni humbur peshen e deshiruar , eshte ne rregull. Mjaftoni te jeni te bindur se ajo cka po beni eshte dicka e mire per shendetin.
 

Çfare ju duhet
• Vullneti
• Vetkontrolli
• Motivimi
• Balanca
• Ushtrimet
• Menyre emire e te ushqyerit


nino
Niveli i Veshtiresise: Sfidues


   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
ermonela
Para 2 muajsh  
  
Jam 16 vjece dhe peshoj 70 kg dua te humb 15 kg si mund ti humb shpejt
te pakten si mund te humb 5 kg ne nuaj
ju lutem me ndihmoni
 
erisa
Para 6 muajsh  
  
jam 16 vjec...un jam e gjate 1 e 62....ju lutem me thuani nj diet te mir qe te humb 3 kg ne jav sps nk kam nevoj per te hequr sh kile....ju lutem
 
anila
Para 7 muajsh  
  
jam 13 vjece dhe jam 52 kg dhe 1 e 54 e gjate .....si mundem te dobesohem dhe si mund te rritem
 
sali berisha
Para 8 muajsh  
  
kam shume lesh per edin tek kari im
 
BEBI SEKS
Para 8 muajsh  
  
si behet seksi ????
 
shkolla budallve
Para 8 muajsh  
  
si hiqen 100 kile per nje dite me thoni ju lutem se jam 201 kile ........ PLEASE
 
suela
Para 8 muajsh  
  
Per tu dobesuar duhet te jeni te kujdesshem me ushqimet si dhe te konsumoni shume uje gjate dites. Dieta qe une jua rekomandoj dhe mund ta gjeni lehtesisht ne internet eshte DIETA BRAZILIANE qe mua me ka ndihmuar te humbas 9 kg brenda dy javesh dhe pasiqe shtova gjate veres disa kg do ta bej perseri kete diete sepse ka shume efekt. Une e kam provuar ndjesine e te qenit e shendoshe dhe e di se ju mund te ndiheni jo e bukur dhe aspak terheqes ... por ju jeni te bukur! Dhe edhe nqs te tjeret nuk arrijne ta dallojne, ju bukurine e zoteroni brenda vetes !
 
robin
Para 8 muajsh  
  
tani sa kam bere 17 vjec jam 1/78 cm 74 kg si mund te humbas te pakten 4 kg , pres prgj , ju flm :)
 
Parashqevi
Para 8 muajsh  
  
Jam 19 vjeqare jambe gjat 1/70 peshoi 65 kg si mund te dobesohem
 
kari
Para 10 muajsh  
  
me tregoni se si te me del leshi me shum
 
euron
Para 10 muajsh  
  
jam 13 vjeqar peshoj 45 kg ju lutem me tregoni si te hummbas 10 kg mbrenda 1 muaji
 
euron
Para 10 muajsh  
  
jam 13 vjeqar peshoj 45 kg ju lutem me tregoni si te hummbas 10 kg mbrenda 1 muaji
 
euron
Para 10 muajsh  
  
jam 13 vjeqar peshoj 45 kg ju lutem me tregoni si te hummbas 10 kg mbrenda 1 muaji
 
armen
Para 13 muajsh  
  
Jam100kg mua me i ehk 20kg si münt ti ehk dhe per sa koh ju lugema me tregoni seagal te pyeta e ni sent peshoret cilat jan me korrektne ato me digitall apo ato ne vorm te president ju faliminderit
 
genta
Para 14 muajsh  
  
Jam 13 vjeqare peshoj 45kg si te dobsohem ju lutem me ndihmoni
 
eni
Para 19 muajsh  
  
jam 67kg 1.55m si mund te dobsohem?
 
xheni
Para 19 muajsh  
  
JAM 11 VJECE 55 KG
 
Arilena
Para 20 muajsh  
  
Qe te humbni kilogram ju duhet ti hani ato ushqime te cilat jan pa yndyra ,dhe duhet te hani pa bruma...Dh te gjitha ushqimet qe ti hani duhet ti hani pa buk...Po ashtu kur te doni qe te bini ju duhet qe te beni ca ushtrime te kembeve,te barkut ,..etj....po ashtu edhe ne mengjes si te zgjohesh kjo eshte menyra e dobesimit !!!!!!!!
 
corleone
Para 22 muajsh  
  
prsh un punoj kuzhinier jom 90 kg po 1.80 po du me hek killa sa ma shum a muni mem ndihmu
 
alesia
Para 22 muajsh  
  
prsh une jam 16 vjece dhe jam 60kg... sim mund te dobesohem????
 
alesia
Para 22 muajsh  
  
prsh une jam 16 vjece dhe jam 60kg..si mund te dobesohem???
 
Dajana
Para 27 muajsh  
  
Pershendetje, une jam nje vajze 15 vjecare dhe vitin e kaluar erdha ne amerike. Qe asaj dite "kam rene ne ushqim" dhe kam shtuar afersisht 8 kg. Para 1 viti isha 49kg dhe tani jam reth 57kg. Do te deshiroja qe ju te listonit disa ushqime 'shqiptare' qe duhet te konsumojme ne cdo vakt.
Faleminderit :)
 
verona
Para 28 muajsh  
  
me sa me duket ju nuk keni nevoi te hmbeni ndonje kg, nese jeni n moshen mbi 20 vjeqare.jam 24 vite peshoi 64 kg po nuk me doket qe kam nevo i per tu dobesuar ma shum normalja est 62 kg e ti mos u lodh e dhe shum.
 
albulena
Para 48 muajsh  
  
Pershendetje...un kam filluar qe 1 jav e 1 dit duke mos ngrene qfardo qe me hahet dhe dal qdo mengjes te vrapoj dhe bej gjithashtu ushtrime ne shtepi mirepo nuk po humbasin keto kg un ikam 61 kg nuk di qfar te bej jam shum keq me ndihmoni...
 


living

Na ndiqni

Shfleto artikuj te tjere per:
Postuar nga: nino
ikub #:
DIETA PESHA USHQIMI
1010050124


Argetohu Gjej
Jeta e perditshme Te nevojshme
spitaliamerikan

Euromedica_120x300