Albtelecom
Albtelecom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Si dhe nga se shkaktohet stresi tek te rriturit?
 
Shperndaje
ikub#: 1010070116
te gjithe jemi deshmitare te faktit se jetojme ne nje shoqeri te vrrulshme dhe te shpejte, por kjo sigurisht te shume njerez le pasoja. Nje prej ketyre pasojave eshte stresi...

StressStresi eshte nje gjendje ne te cilen njeriu mund te ndryshe si psikologjikisht qofte dhe fizikisht. Trupi ne pergjigje te stresit leshone ne qarkullimhormone te ndryshme sic jane kortizoni dhe adrenalinasi nje mekanizem mbrojtes. Keto hormone e bejne trupin dhe mendjen me te zhdervjellet dhe te gatshem. Kur nje person grumbullon saasi te medha te stresit, keto hormone mblidhen dhe nuk shperdahen me shpejtesi nga rrjedha e gjakut. Kjo mund te jape simptoma si dhimbje koke, pagjumesi dhe crregullime ne te ngrene.

Irritues dytesore
Njerzit i perceptojne ngarjet e medha me stres por te gjthe jemi te ekspozuar ndaj stresit gjate gjithe dites. Pritja ne banke ose ne trafik jane shkaqe dytesore qe shkaktojne stres. Edhe gjera te zakonshme si zhurma qe mund te bejne komshijte jane shkaktare te stresit.

Puna
Sipas nje studimi ne 2004 nga Shoqata Amerikane e Psikologjise, 62 perqind pranuan se puna luan nje rol te rendesishem ne stresin e perditshem. Te gjith ndjejne nje lloj stresi ne pune. Kjo pergjithesisht shkaktohet nga marrdheniet me koleget, mbarevajtja ne pune, rroga si dhe punet qe kane nje afat te caktuar per tu kryer. Worker's Compensation Yearbook raportoi se qe nga 1995 afersisht 50 perqind e kompensimeve ndaj puntoreve ishin pasoje e stresit ne pune. Nderkohe qe puna mund te jete e lodheshme dhe e pasigurte, keshtu perceptohet dhe nga organizmi dhe pasoje e te gjitha ketyre eshte stresi.

Familja
Familjet perballen cdo dite me stresin, qe nga problemet ekonomike deri tek fakti nese femijet do te arrijne ne stervitje ne kohe apo jo. Sipas nje studimi te vitit 2001 nga Qendra Kombetare per statistikat Mjekesore, 1/5 e te gjitha martesave perfundojne qe ne pese vitet e para. Kjo pasi te rinjte te sapomartuar po perjetojne strese te shtuara---jetesa me dike, te mesuarit me zakonet e partnerit dhe balanca midis punes dhe familjes. Nje tjeter stres ne familje eshte semundja. Kujdesi per nje prind te moshuar ose perballja me cfardo semundje shkakton stres personal te k individet si dhe lodhje ne familje.

Trauma
Traumat si per shembull aksidentet e renda, vdekja e nje personi te dashur dhe abuzimijane te gjithe faktore kontribues ne stresin tek te rriturit. traumat e persuara ne femijeri vazhdojne te jene arsye per stresin tek te rriturit. Stresi kronik prej traumave, i lene pas dore, mund te coje ne semundje te ndryshmi si probleme kardiovaskulare, alergji, humor te paqendrueshem dhe probleme mendore.ventouris


Postuar: 07 Tet
 
Shfleto artikuj te tjere per: FAMILJA PUNESIM STRESI

Albtelecom
loading...
klea   Para 42 muajsh     
A mundet me qene stresi trashegues shembull kemi rast qe eshte semur prindi djali domethe jane semur njokohesisht. Pra I kan keto simptoma dhe mjeket kan konstatu qe qe kjo gjendje e qrregulluar e tyre eshte Stres
 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Chez Moi
Teoren


Më të lexuarat


Chez Moi
TeorenCopyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved