Albtelecom
Albtelecom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Si te eliminojme eren e keqe te gojes?
 
Shperndaje
ikub#: 1010070121
Era e keqe e gojes ose halitosis eshte pasoje e baktereve te cilat gjenden ne gojen tone dhe qe ushqehen me mbeturinat e ushqimeve qe ne konsumojme...

BadBreathfEra e keqe e gojes ose halitosis eshte pasoje e baktereve te cilat gjenden ne gojen tone dhe qe ushqehen me mbeturinat e ushqimeve qe ne konsumojme. Ju mund ta mbuloni kete problem duke perdorur mente ose cumcakiz por kurimi i drejtperdrejte i ketij shqetesimi lidhet me dieten tuaj dhe me zakonet tuaja qe lidhe me higjienen orale.

      Shkaqet
   1. Era e keqe mund te shkaktohet ne menyre te drejtperdrejte nga mbetjet e ushqimeve qe ne konsumojme si per shembull hudhra, kafeja etj. Ushqimi eshte gjithashtu shkaku i halitoses kur kombinohet me higjiene te keqe te gojes. Mbeturinat ushqimore mund te ngecin neper hapesirat midis dhembeve duke shkaktuar aroma aspak te kendeshme. Goja e thate eshte gjithashtu nje shkaktar tjeter i halitozaes.
      Trajtimi
   2. Klinika Mayo rekomandon kujdes shume te theksuar mbi higjienen e gojes. Perdorni cdo dite fillin ose pastrni te gjitha mbeturinat qe ngelen pas larjes se dhembeve me furce. Lani dhembet pas cdo ngrenie. gjithashtu evitoni tharjene gojes duke pire shume uje gjate dites tuaj.
      Shkaqe Mjekesore
   3. Halitoza e vazhdueshme mund te jete tregues per nje semundje te gingivave (mishrave te dhembeve) ne proces. Pneumonia, bronkiti, refluksi nga stomaku gjithashtu mund te shkaktoje halitoze. Nje doktor duhet te jete ne gjendje te percaktoje shkakun e eres se keqe te gojes keshtu qe keshillohet te kryeni nje vizite, fillimisht tek dentisti.ventouris
ventouris


Postuar: 07 Tet
 
Shfleto artikuj te tjere per: SEMUNDJA

Albtelecom
loading...
 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Chez Moi
Teoren


Më të lexuarat


Chez Moi
TeorenCopyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved