Digicom
Digicom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Si te eliminoni parazitet e lekures?
 
Shperndaje
ikub#: 1010190130
Nese keni nje problem parazitar dhe nuk e kuptoni, mund te ndiqni disa keshilla te thjeshta per ta eliminuar, nese nuk jeni konsultuar ende me dermatologun...

parasitet nen lekureParazitet e lekures jane ata parazite qe jetojne duke thithur gjakun e bujtesit te tyre. Morrat jane shume te vogla per shembull, insekte te vogla pa krahe te cilat kalojne nga nje person tek tjetri nepermjet kontaktit trupor.

      Gjendja
1. Keta lloj parazitesh jetojne ne rroba ku jane ne kontakt te ngushte me lekuren e bujtesit. Vezet e ketyre paraziteve kane nevoje per nje temperature 34-36 grade ne menyre qe te celin. Ato mund te jetojne per 24 deri ne 48 ore ne rroba qe nuk i keni veshur.
      Simptomat
2. Keta persona qe vuajne nga parazitet e lekures do te shikojne pjese te irrituara te lekures ne ato zona ku rrobat jane ne kontakt te drejtperdrejte me lekuren. kafshimet e ketyre insekteve shkaktojne krruarje, dhe enjtje te vogla te kuqe.
      Trajtimi
3. Trajtimi lidhet me higjienen e personit dhe me larjen ne pastrim kimik te te gjitha rrobave qe perdor i prekuri nga parazitete lekures. Personat qe jane ne kontakt te ngushte me vuajtesin, si per shembull shoket e klases ose pjestare te familjes, gjithashtu duhet te kontrollohen nese kane pesuar ose jo kontaminim.
      KUJDES!
4. Parazitet e lekures perhapen kollaj dhe mund te shkaktojne probleme te tjera lidhur me shendetin. Ne keto lloj prblemesh perfshihen: reaksionet alergjike, tifoja, tempertaure te larte, ethe, pucrra lekure dhe ekzeme.Ventouris
ventouris


Shfleto artikuj te tjere per: INFEKSION SEMUNDJA

loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Chez Moi
Teoren


Më të lexuarat


Chez Moi
Teoren


Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved