0 0
 
Si te ushqehemi ne menyre te shendetshme?
Nese ndiqni nje stil jete te kujdesshem atehere mund te evitoni semundjet tumorale.
Instruksione

16605281_miele44

Nje prej keshillave kryesore eshte qe te 'silleni' mire ne tavoline: Dieta mesdhetare-Ushqimi i bazuar te buka, makaronat, vaji i ullirit, perdorimi i moderuar i proteinave, zarzavatet, frutat jane mese te keshillueshme per t'u konsumuar gjate dites suaj. Ushqehuni ne menyre te shendetshme, pa kaluar masen dhe do te jeni me te mbrojtur.

Proteinat- Konsumoni proteina patjeter gjate javes, por ne menyre te kontrolluar. Dy here ne jave ushqehuni me mish, dy here perdorni vezen, dy here djatherat dhe dy here peshkun.

Hani te pakten tre vakte ne dite- Mengjesi eshte thelbesor, ndaj mos dilni nga shtepia pa marre sasine e duhur te dritherave, frutave dhe qumeshtit.

Yndyrnat- Duhen limituar yndyrnat qe vijne nga mishi por edhe nga bulmeti. Nuk duhet ekzagjeruar me djathin, ndersa qumeshti duhet pire ne menyre te rregullt per te garantuar sasine e duhur te kalciumit.

Kolesteroli- Nuk duhet ta kaloje masen 200 miligrame ne dite. Thuhet qe duhet evituar totalisht, por pak kolesterol eshte thelbesor per organizmin.

Vaji i ullirit- Mund te konsumohet fare mire ne sallatra dhe vaktet tuaja, por mire eshte qe te mos perdoret shume per skuqje.

Vera- Konsumoni veren ne sasi te moderuar. Nje gote ne dite eshte mese e mjaftueshme.

Kripa- Perdoreni sa me pak. Per t'i dhene shije ushqimeve me mire perdorni erezat.

Kafeja- Konsumojeni cdo dite, pa e ekzagjeruar. Kush vuan nga tensioni i larte mire eshte qe ta evitoje nga dieta e perditshme.
 a.k
Niveli i Veshtiresise: E paspecifikuar


   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
lucky
Para 10 muajsh  
  
si pra?
 
anna
Para 26 muajsh  
  
disa menyra se si mund te ushqehemi me ato qe kemi
 
christo's rruka
Para 29 muajsh  
  
si te ushqehemi
 Na ndiqni

Shfleto artikuj te tjere per:
Postuar nga: a.k
ikub #:
1010250051


Argetohu Gjej
ebuy
Jeta e perditshme Te nevojshme


Reklame


Reklame
Hako_0317
Reklame
spitaliamerikan


Reklame
Euromedica_120x300