Albtelecom
Albtelecom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Si te njiheni me rreziqet e dhembeve te "kalbur"?
 
Shperndaje
ikub#: 1010300128
Kujdesi per dhembet eshte shume i rendesishem, pervec se jane formacione te pazevendesueshme gjithashtu jane dhe shume te dhimbshem kur "prishen", ja disa keshilla per tu njohur me kete fenomen...

dhemb i kalburShenjat e zakoneshme te prishjes se dhembeve jane aroma e keqe e goje, gjakosja e mishrave dhe zvogelim i permasave dhe funksioneve te dhembit. Zakonisht nje dhimbje shume e forte e dhembeve dhe nje ndjesi djegieje ne gigngiva i shoqerojne keto simptoma.
    Aroma e keqe e gojes
Kur perballen me aromen e keqe te gojes shume persona i kthehen trajtimeve dytesore sic jane cumcakizat ose mentet. Keta persona nuk i kushtojne aspak rendesi faktit qe shkaktar i ketij fenomeni mund te jete nje dhemb ose disa dhembe te prishur. Dhembet e prishur do te shkaktojne aromen e keqe pasi si cdo qe kalbet dhe ata do te japin nje ere te caktuar.
    Dridhja e duarve
Dhembet e kalbur mund te bejne qe me kalimin e kohes sistemi imunitar te dobesohet. Per kete, trupi mund te shfaqe disa shenja dobesie, si per shembull dridhjen e duarve dhe te gishtave.
    Mungese energjie
Dhembet e kalbur mund ti perthithin rezerven energjetike te organizmit. Eshte dicka e zakonshme qe ju te ndiheni te dobet dhe te keni mungese energjie kur keni nje ose disa dhembe te kalbur.
    Helmimi i gjakut
Edhe pse nuk eshte pasoje e menjehereshme, dentistet sugjeojne se lenie ketyre dhembeve te pa kontrolluar nga mjeku mund te coje ne helmim te gjakut. Ne shumicen rasteve rrenja e dhemit qendron ne goje per nje kohe te gjate ne nje plage ta hapur dhe me pas ajo gelltitet me peshtymen duke perfunduar ne stomak ku infeksioni shperhapet me tej.
Ose edhe nese rrenja nuk shkeputet nga gingiva elementet e saj helmues kalojne ne aparatin tuaj gastrointestinal dhe me pas heljmojne gjakun.
    Semundjet e mishrave te dhembeve
Lenia pas dore e dhembeve te prishur mund te coje ne semundje gingivare, peroidontite etj. Dhembet mund te fillojne te kalben ne rrenje, por shpej semundja mund te kaloje ne zonen gingivare. Kur kjo ndodh, ka shume pak mundesi qe gjendja te jete e kthyeshme.
    Humbja e mundesive
Nje tjeter rrezik ose papelqyeshmeri per dhemebt e prishur eshte fakti se ju duhet te kufizoni ushqimet qe kosumoni. Kjo pasi ka disa lloje ushqimesh qe mund te shkaktojne dhembje shume te madhe nese konsumohen ne prani te dhembeve te prishur.ventouris


Postuar: 30 Tet
 
Shfleto artikuj te tjere per: DHIMBJE

Albtelecom
loading...
cvvv   Para 67 muajsh     
ujnb
 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Chez Moi
Teoren


Më të lexuarat


Chez Moi
TeorenCopyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved