Digicom
Digicom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Si te njiheni me anomalite e hemoglobines?
 
Shperndaje
ikub#: 1011110139
Hemoglobina eshte jetike per njeriun, ajo eshte pjesa e rruazave te gjakut qe lidhet me oksigjenin dhe me dioksidin e karbonit, ja disa anomali te sajat...

hbbbbbHemoglobina eshte nje proteine e rruazave te kuqe te gjakut. Detyra e saj eshte te lidhet me oksigjenin ne mushkeri dhe ta shperndaje ate ne pjese te tjera te trupit. Anormalitetet e hemoglobines jane zakonisht probleme te trasheguara por mund te jene edhe te fituara gjate jetes.

      Hemoglobina normale
1. Ndryshe nga hemoglobina defektoze, rruazat e kuqe te gjakut me hemoglobine normale jane me forme te diskut bikonkav dhe me te buta. Kur nje person trashegon hemoglobine A nga te dy prinderit, atehere ai ka hemoglobine normale AA.
      Hemoglobina anormale
2. Sipas WebMD, ka me shume se 400 lloje te ndryshme te hemoglobines anormale, por ka disa forma te zakoneshme dhe jo shume te demshme per shendetin. Hemoglobina S, D dhe C jane lloje te hemoglobines te gjetura ne ruazat me forme draperi (anemia drepanocitare), nje lloj semundje ku rruazat e kuqe te gjakut jane me forme jo normale, forme draperi, duke e bere me te veshtire qe kete rruaza te kalojne me lehtesi ne kapilaret e ngushte. Hemoglobina H gjndet ne disa lloje te talasemise, nje crregullim ku rruazat e kuqe te gjakut shkaterrohen duke shkaktuar anemi.
      Testimet
3. Nje lloj testimi i quajtur elektroforeza e hemoglobines behet per te percaktuar anormalitete te mundeshme. Gjaku i marre nga pacjenti i nenshtrohet nje rryme elektrike te drejtuar, e cila e ndan hemoglobinen normale nga ajo anormale. Shpejtesia e kesaj ndarjeje ju ndihmon te percaktoni se cfare lloj anormaliteti keni.Ventouris
ventouris


Shfleto artikuj te tjere per: GJAK SHENDETI

loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Chez Moi
Teoren


Më të lexuarat


Chez Moi
Teoren


Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved