Albtelecom
Albtelecom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Si te kontrolloni nivelin e sheqerit ne gjak ne menyre natyrale?
 
Shperndaje
ikub#: 1011170135
Niveli i sheqerit ne gjak eshte nje nder indekset me te rendesishme te organizmit, ai duhet te jete brenda normave, ja si ta ruani kete ekuiliber ne menyre natyrale...

insulinaaaaaDiabeti eshte nje semundje qe karakterizohet nga nivele shume te larta te sheqerit ne gjak. Shkaku kryesor eshte mungesa e sekretimit te insulines ne nga pankreasi ose keqperdorimi i saj, ka edhe raste kur kjo e fundit prodhohet por eshte "defektoze". Sipas "American Diabetes Association", me shume se 17 milion njerez ne Amerike vuajne nga kjo semundje. Nese keni diabet ose nese mendoni se keni duhet qe te ndiqni ne menyre sa me rigoroze keshillat e doktorit tuaj, qe te jetoni nje jete sa me te shendeteshme dhe cilesore ne te gjitha aspektet. Megjithate ka disa gjera qe mund ti beni ju vete per te mbajtur sheqerin ne nivele optimale ne menyre shume natyrale.

1. Perpiquni te eleminoni nga dieta ushqime me permbajtje te larte sheqeri (sintetik). Zgjidhni ushqime me shume fibra, pak sheqer dhe pak yndyre. Edhe ushqime si buka e bardhe mund te kthehen ne glukoze pas metabolizimit.
  
2. Konsumoni vakte me te vogla me shpesh. Ndarja e 3 vakteve kryesore gjate dites ne 5 ose 6 me te vogla do tu ndihmoje te mbani nivele sa me te balancuara te sheqerit ne gjak.
  
3. Perpiquni te flini sa me mire. nje studim i kryer nga James E. Gangwisch, profesor doktor ne "Columbia University", tregon qe mungesa e gjumit mund te demtoje prodhimin soe funksionalitetin e insulines duke cuar ne diabet. Nje studim i ngjashem i kryer nga "Chicago University Medical Center" zbuloi se, se mungesa e gjumit e zgjatur ne kohe mund te coje ne diabetin e tipit 2.
  
4. Evitoni pijet me kafeine. keto hyjne ne rangun e stimulante, te cilat ngrene nivelin e adrenalines ne trupin tuaj dhe per pasoje rrisin edhe nivelin e sheqerit ne gjak.
  
5. Beni ushtrime. Stervitja, edhe pse e lehte, ndihmon melcine tuaj te rregulloje  nivelin e sheqerit ne gjak. Nese nuk jeni i mesuar me me aktivitet te sforcuar fizik, filloni duke ecur. Edhe 10 ose 20 minuta ne dite jane te vlefshme. Me kalimin e kohes ju mund ta shtoni dozen e aktivitetit.ventouris
ventouris


Postuar: 17 Nën
 
Shfleto artikuj te tjere per: GJAK NORMA SHEQERI

Albtelecom
loading...
 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Chez Moi
Teoren


Më të lexuarat


Chez Moi
TeorenCopyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved