Digicom
Digicom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Si dhe pse te perdorni lengun e limonit me mjalte?
 
Shperndaje
ikub#: 1012090135
Te dy keto elemente njihen per vetite e tyre shume te mira qe lidhen me shendetin, ja disa keshilla per perdorimin e ketij kombinimi...

honey-and-lemonMjalti dhe limoni prej shume kohesh jane vleresuar per vetite e tyre kurative. Permbajtja e larte acide e limonit jep efekte shume te mira ne organizmin e njeriut. Mnjalti eshte konsideruar qe ne lashtesi si nje perforcues i medikamenteve te ndryshme. Kur kombinohen, mjalti dhe lengu i limonit krijojne nje element qe eshte shume i mire per trupin dhe pastrimin e organizmit.
    Kujdesi per lekuren
Mjalti eshte nje antimkrobik shume i fuqishem. Mjalti i paster dhe i paperpunuar perdoret per trajtime topikale (siperfaqesore) ne zona te irrituara te lekures. Mjalti i vret bakteret dhe mbron lekuren. Eshte lageshtues natyral, mjalti e mban lekuren te bute e te hidratuar duke i kthyer elasticitetin dhe tonalitetin e humbur. Mjalti eshte shume i keshillueshem per trajtimin e buzeve te cara. Lengu i limonit mund te kombinohet me mjalte per te trajtuar pucrat e irrituara. Acidi i lengut te limonit vepron si nje antisptiknatyral duke qetesuar inflamcionin. Aplikojeni lengun e limonit ne fytyre per te luftuar pucrat dhe per ti dhene tonalitet lekures se fytyres. Lengu i limonit jep nje mbrojtje shume te mire nga dielli dhe eshte njekohesisht shume pozitiv per trajtimin buzeve te cara kur kombinohet me glicerine.
    Semundshmeria
Perbersit e mjaltit jane te afte te luftojne qelizat kancerogjene dhe tumoret malinje. Disa perberes te mjaltit veprojne si bllokues te enzimave qe mund te shkaktojne kancerin e zorres se trashe. Mjalti i paperpunuar ul simtomat e gripit te zakonshem dhe te ftomes shume here me mire se ilacet sintetike. Nje perberje me baktere miqesore ose benefitare ne mjalt, kontribuon ne qetesimin e djegies se fytit dhe te problemeve me frymemarrjen gjate kohes kur jeni te semure me grip te zakonshem. Mjalti parandalon diabetin dhe eshte me i tolerueshem per organizmin e diabetikeve sesa sheqeri i zakonshem. Funksioni i eneve te gjakut permiresohet ndjeshem kur mjalti perdoret si zevendesues i kallam sheqerit. Lengu i limonit qeteson problemet e aparatit tretes gjate gripit te zakonshem. Djegia e fytit dhe tonsiliti mund te trajtohen fare mire me nje perzjerje te lengut te limonit me uje te ngrohte. Kur kombinohen lengu u limonit dhe mjalti behen nje kurues shume i fuqishem kundet gripit te zakonshem dhe ftomes.
    Renia ne peshe
Mjalti ndihmon ne ruajtjen konstante te nivelit te sheqerit ne gjak ul kolesterolin, duke permiresuar keshtu metabolizmin dhe duke sjelle rrjedhimisht nje renie ne peshe. Mjalti permirson edhe procesin qe e kthen glukozen ne glikogjen duke ndihmuar ne magazinimin e kesaj te fundit ne indin muskulor dhe ate te melcise. Kur ky proces nuk kryhet sic duhet, prodhimi i pakontrolluar i hormoneve te stresit do te jepte rritje te konsiderueshme ne peshe. Mjalti i mban pothuajse te gjitha proceset metabolike te ecin ne menyre sa me natyrale. Limoni e pershpejton metabolizmin dhe permireson efektin tretes. Konsumi i nje pijeje me kombinim te lengut te limonit dhe mjaltit e konsumuar cdo dite ndihmon ne promovimin e renies ne peshe ne menyre shume te shendeteshme.Ventouris
ventouris


Shfleto artikuj te tjere per: MJALTE SHENDETI

loading...


Islam Bushi   Para 8 muajsh     
Ju lutem per sa kohe do te perdoresh mjalt me limon e uji i ngrot per te dhene efektet per renie ne peshe dhe permiresim shendetesor
 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Chez Moi
Teoren


Më të lexuarat


Chez Moi
Teoren


Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved