Albtelecom
Albtelecom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Si te njiheni me efektet negative te gelltitjes se shplaresit te gojes?
 
Shperndaje
ikub#: 1012130143
Shplaresi i gojes sa do qe te jete pozitiv per higjienen e gojes mund te sjell gjithashtu edhe probleme serioze per shendetin nese gelltitet...

listerineShpelaresi i gojes perdoret per te rritur higjienen e gojes, duke shpelare gojen pas larjes se dhembeve. Shpelaresi duhet te rrotullohet neper goje duke u perdorur si gargar, dhe me pas duhet te peshtyhet. Pirja e shpelaresit te gojes mund te jete e demshme madje te kete edhe efekte helmuese.
    Helmimi nga alkooli
Shpelaresit e gojes permbajne nje sasi te konsiderueshme alkooli (zakonisht etanol). Kjo mund te shkoje deri edhe ne 54 perqind. Ai gjithashtu permban edhe elemente helmues si per shembull peroksid hidrogjeni, ndersa disa te tjera permbajne alkool metilik, i cili eshte alkooli i drurit. Alkooli metilik mund te shkaktoje verberi, demtim te organeve si melcia e veshka madje te coje deri ne cdekje nese konsumohet ne sasi te medha.
    Diarrea dhe Nauzea
Perberes si silikatet e metilit--qe i japin shpelaresit shijen e mentolit--mund te jene shume toksike nese konsumohen ne sasi te medha. Simptoma si per shembull te vjellat dhe diarrea do te jene pasoje e pirjes se shpelaresit te gojes; nese keto lloj simptomash shfaqen, kerkoni menjehere ndihme mjekesore.
    Djegia
Perberja e alkoolit i perzjere me elemente si per shembull peroksidi i hidrogjenit do te shkaktojne djegie ne goje dhe ne fyt. Keto kimikate jane acide dhe do te djegin mukozat tuaja nderkohe qe geklltisni shpelaresin.
    Humbja e vetedijes
Pirja ne sasi te medha te shpelaresit te gojes mund te coje te marrje mendsh madje dhe ne humbje te vetedijes ne disa raste me te renda. Disa perberes ne shpelaresit komercial te gojes shtohen ne menyre qe njerezit te mos e pine ate; ndryshe kompanite prodhuese do te detyroheshin te pagunin taksa ekstra. Keto kimikate te rrezikshme mund te shkaktojne probleme me frymemarrjes, ulje te presionit arterial dhe humbje te vetedijes.

Postuar: 13 Dhj
 
Shfleto artikuj te tjere per: SHENDETI

Albtelecom
loading...
 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Chez Moi
Teoren


Më të lexuarat


Chez Moi
TeorenCopyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved