Digicom
Digicom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Si te jeni te suksesshem ne biznesin e vogel?
 
Shperndaje
ikub#: 1012200126
Biznesi i vogel konsiderohet prej shume eksperteve si berthama e cdo tregu, ja disa keshilla se si mund te keni sukses ne biznesin e vogel...

sukses ne biznesin e vogelHapja e nje biznesi te vogel mund te permbaje ne vetevete shume sfida, sidomos nese je sipermarres per here te pare. Ka shume lloje biznesesh te vogla, duke perfshire firmat e konsulences e shume e shume te tjerea. Pamvaresisht nga lloji i biznesit te vogel qe doni te drejtoni, ka disa hapa qe mund tu ndihmojne te jeni te suksesshem.

1. Percaktoni se si do te jete biznesi juaj. Ndoshta jeni duke filluar nga 0, duke perdorur talentin dhe pasionin tuaj per nje karjere te re. Ose ndoshta keni vendosur te blini nje biznes ekzistues. Ne cdo menyre ju duhet te keni njohuri shume te mira ne lidhje me ate cka jeni te gatshem te siguroni per tregun.
         
2. Mesoni sa me shume qe te jete e mundur per biznesin tuaj, per tregun dhe per konkurencen tuaj. Ju duhet te njihni cdo aspekt te produkti ose/edhe te sherbimit qe doni te ofroni ne treg, per njerezit qe doni tua shisni dhe per te tjeret qe shesin te njejten gje me ju.
         
3. Zhvilloni nje plan fillestar. Nderkohe qe planet e biznesit jane shume te rendesishem, sidomos nese doni te merrni nje kredi, nje plan fillestar eshte me shume si nje shtyse se sa nje plan i mirefillte. Nje shtyse eshte nje shpjegim i shkurter qe mund te elektrizoje te tjeret per sa i perket biznesit tuaj. Do tu ndihmoje te kuptoni se cilat pjese te biznesit tuaj te ardhshem do te funksionojne dhe cilat jo.
         
4. Krijoni nje buxhet. Eshte esenciale te vendosni dhe te dini se sa para do te shpenzoni per produkte, punonjes, reklamim, trajnim, udhetime dhe shpenzime te tjera. A do te keni pagesa shtese si per shembull qeraja? Listoni sa me shume perberes te jete e munduar ne nje rreze kohore prej 12 muajsh qe nga hapja e biznesit.
         
5. Krijoni nje rrjet pune. Ju duhet te perhapni lajmin per biznesin tuaj te ri ne menyre qe te keni konsumatore. Flisni me miqte dhe me familjen ne menyre qe te njihen me biznesin tuaj te ri. Krijoni nje sit per biznesin tuaj dhe konsideroni idene e rrjeteve sociale si facebook dhe twitter. Anetaresohuni ne organizata dhe shoqeri te ndryshme.
         
6. Permbajuni planit tuaj -- por beni rregullimet si te jete e nevojeshme. Eshte e rendesishme te dini te perdorni mire buxhetin tuaj dhe njekohesisht te mos merrni vendime te nxituara lidhur me nje performance te momentit. Ne te njejten kohe, nese dicka nuk ecen, duhet ta ndryshoni nese po i shkakton dem biznesit tuaj.Ventouris
ventouris


Shfleto artikuj te tjere per: BIZNES I VOGEL PARA PUNESIM

loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Chez Moi
Teoren


Më të lexuarat


Chez Moi
Teoren


Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved