Albtelecom
Albtelecom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Si te humbisni peshe lehtesisht per 20 dite?
 
Shperndaje
ikub#: 1101040149
Renia nga pesha eshte nje veprim shume i mire per shendetin tuaj nese jeni mbipeshe, ja disa keshilla qe mund te jene te vlefshme ne menyre qe te humbisni peshe ne 20 dite...

bie ne pesheKa shume benefite ne humbjen e kileve te teperta; do te ndiheni me mire, do te dukeni me mire dhe do te permiresoni shendetin tuaj te pergjithshem. Sipas "National Obesity Forum", thjesht humbja e 10% te peshes juaj trupore ndikon pozitivisht ne parandalimin e diabetit, semundjeve te zemres dhe problemeve kardiovaskulare. Humbja e peshes se tepert ne menyre graduale, me ndihmen e zakoneve te mira ne te ngrene.

1. Llogarisni sa kalori merrni. Sipas sitit "Medline Plus" ju mund te bini ne menyre te shendeteshme ne peshe duke ulur sasine e kalorive qe merrni nga 500 ne 1000 kalori ne dite. Kjo do te thote se ju do te bini rreth 1/2 kile cdo jave minimalisht nese ulni konsumin me 500 kalori duke e ditur qe 1/2 kile dhjam ka rreth 3500 kalori.
  
2. Mesoni se cilat ushqime jane te mira per te rene ne peshe dhe hani deri ne 6 here ne dite vakte te vogla ne menyre qe ta mbani metabolizmin te larte. Konsumoni me shume fruta dhe perime pasi nuk kane yndyrna por kane permbajtje te larte fibrash. Konsumoni proteine te paster pasi ndihmon ne krijimin e mases muskulore. Zgjidhni karbohidrate komplekse. Konsumoni yndyrna te pangopura qe gjenden ne arra dhe ne avogado.
  
3. Beni ushtrime te rregullta kardio. Mund te vraponi, te notoni ose te perdorni bicikleten. Beni nga 30-45 minuta ushtrime kardio ne dite per tre dite ne jave.
  
4. Ngrini ritmin e metabolizmit tuaj duke bere ushtrime me pesha te pakten 3 here ne jave ne menyre qe krijoni mase muskulore. Perpiquni te perfshini te gjitha pjeset e trupit.
  
5. Flini mesatarisht nga 7 deri ne 9 ore gjume ne menyre qe organizmi te jete ne gjendje te perballoje aktivitetet e dites tjeter. Siti i "National Sleep Foundation" thote se mungesa e gjumit mund te ndikoje ne shendetin e zemres, obezitet, uri si dhe depresion.ventouris
ventouris


Postuar: 04 Jan
 
Shfleto artikuj te tjere per: PESHA SHENDETI

Albtelecom
loading...
 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Chez Moi
Teoren


Më të lexuarat


Chez Moi
TeorenCopyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved