Albtelecom
Albtelecom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Si te shkruani nje reference te favoreshme per punonjesin?
 
Shperndaje
ikub#: 1101050134
Referencat jane te rendesishme kur kerkohet per shembull nje ndryshim i vendit te punes etj, ja disa keshilla qe mund tu hyjne ne pune...

shkruaj e kaqolGjithmone letrat e references duhet te shkruen ne menyre te drejte dhe me seriozitet. Gjithmone lavderimet ne keto lloj letrash duhet te jene si mbeshtetje e shembujve konkrete. Ne varesi se sa mire e njihni punonjesin tuaj, ju mund te vleresoni performancen ne pune si dhe disa aspekte pozitive te karakterit te punonjesit. Gjithsesi e rendesishme mbetet qe ju te tregoheni te drejte.

1. Percaktoni sa mire dhe per sa kohe e njihni punonjesin. Perfshini arsyen se pse jeni duke e shkruar letren. Per shembull, "Mary Murphy ka punuar si menaxhere nen supervizionin tim per 5 vite. Jam i kenaqur ta rekomandoje ate per pozicionin e projekt menaxheres ne firmen tuaj."
  
2. Sillni informacion specifik se si karakteri pozitiv i punonjesit ne fjale ndikon ne pune. Per shembull "Fatesia e Merit per te kapur detajet i ka mbajtur projektet tona larg problemeve. Aftesia e saj per te ruajtur gjakftohtesine ka zgjidhur shume situata me klientet dhe ka qetesuar edhe koleget."
  
3. Permendni kontribute specifike te punonjesit ne punen tuaj. Per shembull "Secili nga dhjete projektet qe Meri ka menaxhuar per ne kane qene brenda afatit dhe kane rrespektuar buxhetin perkates. Sherbimi i saj lidhur me klientet ka qene spektakolar."
  
4. Nenvijezoni ndonje lloj kualifikimi te vecante te punonjesit qe e dallon ate nga te tjeret. Per shembull, "Meri ka aftesi te shkelqyera kompjuterike, dhe jo vetem kaq, ajo jep mesim edhe ne nje shkolle graphic design."
  
5. Ne fund te letres permblidhni te gjitha ato per te cilat keni folur me siper dhe firmosni me titull, emer si dhe firme (mund te perfshihen edhe vula ose logo te kompanise suaj).

Postuar: 05 Jan
 
Shfleto artikuj te tjere per: FAVOR PUNONJES

Albtelecom
loading...
 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Chez Moi
Teoren


Më të lexuarat


Chez Moi
TeorenCopyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved