Albtelecom
Albtelecom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Si te njiheni me disa pyetje te paligjshme te nje interviste pune?
 
Shperndaje
ikub#: 1101210158
Intervistat e punes jane nje nder menyrat me te perhapura per te zene nje vend pune, me poshte renditen disa pyetje qe jane te paligjshme dhe jo etike qe nuk duhet tu drejtojne e jo me ti pergjigjeni...

intervista ligjoreNjerezit qe drejtojne nje interviste pune dhe njerezit qe pyeten ne keto intervista pune duhet te dine se ka disa pyetje qe nuk lejohet te behen ne keto intervista. Si nje mjet per te mbrojtur te drejtat civile te aplikanteve te punes, ligji i ndalon punedhenesit te bejne nje seri me pyetje shume personale. Nese aplikanti i jep keto informacione eshte pa u pjetur nga punedhenesi atehere problemi bie poshte.
      Sa vjec jeni?
1. Si nje mjet per te evituar diskriminimin e moshes, punedhenesit e kane te ndaluar me ligj te pyesin se cfare moshe ka aplikanti. Meqe eshte e jashteligjeshme qe te merrni ne pune nje person te moshes 18 vjec per shume lloje te ndryshme punesh, juve ju lejohet te pyesni nese aplikanti eshte mbi moshen 18 vjec. Ndalesa per kete lloj pyetjeje behet per faktin se ne shume raste persona me te medhenj ose me te rinj ne moshe diskriminohen per pune te caktuara.
      A planifikoni te keni femije?
2. Kjo mund te duket si nje pyetje shume e pafajshme bashkebisedimi, por ne kontekstin e nje interviste pune eshte e ndaluar. Shume punedhenes nuk duan te marrin ne pune punonjese qe kane nder mend te kene se shpejti femije pasi nuk duan qe te japin leje shkeputjeje per keto punonjese. Megjithate, kjo eshte nje teme qe nuk i perket aspak punedhenesit, pasi ai po e interviston aplikanten per nje pozicion te tanishem dhe jo se cdo te ndodhe ne te ardhmen, ndaj dhe kjo pyetje eshte e ndaluar me ligj qe te behet gjate nje interviste pune.
      Pini alkool ose duhan?
3. Punedhenesit mund te kene te drejte te bjene kete pyetje pasi keto vese ose zakone mund te ndikojne ne cilesine e punes. Megjithate cilatdo qofshin arsyet e punedhenesit ata nuk e kane te lejuar qe te bejne nje pyetje te tille.ventouris


Postuar: 21 Jan
 
Shfleto artikuj te tjere per: INTERVISTE

Albtelecom
loading...
 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Chez Moi
Teoren


Më të lexuarat


Chez Moi
TeorenCopyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved