Digicom
Digicom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Si te trajnoni punonjesit tuaj per menaxhimin e nje konflikti?
 
Shperndaje
ikub#: 1101310132
Menaxhimi i konfliktit eshte nje tipar qe nese punonjesit nuk e zoterojne, atehere ata duhet ta marrin ne nje trajnim, ja disa keshilla qe mund tu hyjne ne pune...

menaxhim konfliktiAftesia per te menaxhuar nje konflikt duhet te jete e pranishme ne cdo menaxher per tu vene ne pune ne ambjentin e punes. Pothuajse te gjitha ambjentet e punes jane te prekshme nga konflikti, keshtu qe eshte e rendesishme qe punonjesit tuaj dhe menaxheret te trajnohen per menyren se si duhet te sillen kur keto konflikte dalin ne pah.
  
1. Filloni me uljen e tensionit. Mund te beni disa aktivitete qe te qetesojne punonjesit dhe ti bejne te ndihen me mire me njeri tjetrin. Perpiquni qe keto aktivitete te jene sa me te thjeshta me rregulla te lehta dhe me sa me pak tension qe te jete e mundur. Per shembull, ju mund te kerkoni nga cdo punonjes te thote dicka qe te tjeret mund te mos e dine.
  
2. Ne menyre rastesore nisni te shpjegoni rendesine e menaxhimit te konfliktit ne ambjentin e punes, por tregohuni sa me pak specifik qe te jete e mundur duke mos permendur individe ose situata ne vecanti. Duke permendur emra ju vetem sa do te tensiononi situaten, duke hequr vemendjen e punonjesve nga trajnimi. Vazhdoni duke shpjeguar se edhe pse konflikti nuk eshte dicka e mire me te cilen mund te perballeni, prej tij mund te lindin ndryshime shume te rendesishme ne ambjentin e punes. Shpjegoni se duke bere kete trajnim ju nuk doni te shtypni ide te ndryshme, por doni te mesoni menyra dhe teknika per te menaxhuar konfliktet dhe per te implementuar ne menyre sa me efektive keto ide.
  
3. Mos merrni parasysh axhenden qe mund te kene te planifikuar punonjesit tuaj gjate ketij trajnimi. Harmoni ne ambjentine punes eshte shume e rendesishme dhe per pasoje eshte dicka qe duhet te trajtoni sa me shpejte dhe ne menyre sa me te suksesshme.
  
4. Shperndani letra qe punonjesit te kene mundesi qe gjate trajnimit te mbajne shenime. Mund tu kerkoni te shkruajne dhe te tregojne rreth nje konflikti qe mund te kene pasur ne ambjentin e punes dhe se si e kane menaxhuar ate. Kerkojuni qe te shkruajne edhe detajet, dhe me pas pyetini nese mund te gjejne dy ose tre menyra alternative per te pare nese konflikti mund te ishte zgjidhur ndryshe ne menyre me te efektshme. Ky lloj informacioni eshte per te mos u ndare me te tjeret. Ky aktivitet eshte fakultativ por duhet pranuar se do ti ndihmoje te gjithe te gjejne nje zgjidhje sa me te mire per konfliktet ne te ardhmen, ndaj dhe eshte e rendesishme qe shumica e punonjesve te marrin pjese ne kete trajnim.Ventouris
ventouris


Shfleto artikuj te tjere per: MENAXHIM TRAJNIM

loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Chez Moi
Teoren


Më të lexuarat


Chez Moi
Teoren


Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved