Albtelecom
Albtelecom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Si te eleminoni kripen e tepert nga trupi juaj?
 
Shperndaje
ikub#: 1102230133
Kripa eshte e nevojeshme por me kalimin e sasise dhe me depozitimet e medha ne trup ajo mund te shkaktoje probleme per shendetin, ja si mund te eleminoni sasite e teperta...

krypeKonsumi i nje sasie te madhe kripe mund tu beje te ndiheni te fryre pasi trupi e ruan kripen te tretur ne uje. Nje menyre shume e mire per te larguar kripen nga trupi eshte reduktimi i hapesirave ku tretesira ruhet, si per shembull depozitimet e dhjamit. Sipas sitit te "Bodybuilding.com", ulja e marrjes se karbohidrateve gjithashtu ndihmon pasi uji me kripe gjithashtu ruhet ne muskujt tuaj nepermjet karbohidrateve. Ulja e marrjes se yndyrnave dhe karbohidrateve do tu beje te largoni kripen dhe ndiheni me pak te fryre.

1. Pini gjashte deri ne tete gota me uje ne dite. Sa me shume uji qe pini, aq me shume uji do te eleminoni. Eleminimi i shpeshte i ujit do te beje qe dhe kripa e depozituar te eleminohet.
  
2. Konsumoni ushqime me pak kripe. Evitoni fast food, ushqimet e ngrira ose ushqimet shume te perpunuara. Zevendesojini keto me fruta te fresketa dhe perime qe permbajne shume uje, si per shmbulle brokoli dhe shalqiri, dhe ato do te eleminojne kripen ne menyre natyrale.
  
3. Ulni sasine e karbohidrateve qe hani. Uji ndodhet ne muskuj dhe melci, dhe ruhet aty nepermjet karbohidrateve. Gjithashtu duke ulur konsumin e tyre ju do te ulni edhe nivelet e karbohidrateve.
  
4. Beni ushtrime qe te eleminoni kripen nepermjet djerses. Beni te pakten 30 minuta ushtrime, ne menyre qe te djersini sa me shume. Pas stervitjes beni nje dush me uje te ngrohte per te eleminuar kripen dhe djersen.
  
5. Konsumoni ushqime te pasura me kalium. Trupi i eleminon vete sasite e teperta te kaliumit se bashku me ujin e tepert. Dukle konsumuar ushqime si banane, portokalle, avogado dhe rrush te thate ju do te zevendesoni sasite e kaliumit qe keni humbur.

Postuar: 23 Shk
 
Shfleto artikuj te tjere per: KRIPA SASI SHENDETI

Albtelecom
loading...
mikepaffrath   Para 72 muajsh     
dondazman   Para 72 muajsh     
zootrunner   Para 72 muajsh     
bmergen   Para 72 muajsh     
sjwesiw   Para 72 muajsh     
Bryson   Para 72 muajsh     
Bryson   Para 72 muajsh     
Information is power and now I'm a !@#$ing dtiactor.
 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Chez Moi
Teoren


Më të lexuarat


Chez Moi
TeorenCopyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved