Albtelecom
Albtelecom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Si te njiheni me procesin prej pese hapash per sa i perket shitjeve?
 
Shperndaje
ikub#: 1102250107
Klientet duhen rrespektuar nese doni te mbyllni me sukses nje shitje, dhe per kete me poshte eshte i renditur nje plan me pese hapa qe mund te mbyllni me sukses nje shitje...

menaxher shitjeshShitjet jane shume te rendesishme per mbijetesen e nje biznesi. Nje nder pikat me te rendesishme qe duhet te kete parasysh nje pronar ose nje drejtor kompanie eshte qe te kete nje ekip sa me te mire per shitjet. Ka nje strategji me pese hapa qe mund te jete shume pozitive per rritjen e nje biznesi.
      Prospekti
1. Prospektis eshte thjesht kontakti i pare me nje klient te mundshem. Kjo mund te behet nepermjet njohjeve personale, ose ndihmes se te tjereve. Prospekti eshte cdo gje, nga nje telefonate e ftohte e deri tek nje prezantim i ngrohte me klientin. Ne kete faze personi qe do te shese duhet te zbuloje nese me te vertete klienti ka nevoje per produktin. Nese nje klient sapo ka blere nje produkt te ngjashem ose thjesht nuk eshte i interesuar te shpenzoje, atehere nuk ia vlen barra qerane.
      Kualifikimet
2. Kualifikimet jane nje tjeter aspekt shume i rendesishem ne rastin e shitjeve. Ky hap tregon nese prospekti i ka ose jo mundesite per te bere blerjen. Ky hap ndihmon edhe per te pare se per cfare ka me te vertete nevoje klienti.
      Propozimi
3. Ne kete hap shitesi duhet ti beje te ditur bleresit se i kupton nevojat e tij dhe mund te siguroje nje zgjidhje. Dy komponentet kryesore te shitjeve mes bizneseve jane ulja e kostove dhe rritja e shitjeve. Cdo propozim qe nuk i permban keto y tipare duhet refuzuar. Ne menyre te ngjashme nje propozim per ti shitur dicka dikujt duhet te permiresoje menyren e jeteses dhe te kurseje sa me shume para.
      Vendimi
4. Sigurisht qe qellimi i cdo shitesi eshte qe te mbylle me sukses operacionin. Megjithate, hapi i fundit i negociatave mund te jete edhe me i veshtiri. Ekziston gjithmone rreziku qe te premtoni shume ose te ulni shume cmimin dhe per pasoje te mos arrini normen e duhur te fitimit. Nga ana tjeter eshte edhe rreziku qe te humbni komplet marrveshjen. Ne secilin nga rastet eshte e rendesishme qe personi qe merret me shtijen te degjoje nevojat e klientit dhe te arrije te gjeje linjen e ndermjetme per te mbyllur kontraten.
      Perserisni shitjet
5. Klinetet me te mire jane ata qe bejne gjithmone biznes me ju, pasi koha qe duhet te investoni eshte shume e vogel ne krahasim me klientet e rinj. Keshtu qe sigurisht qe duhet te beni syte kater per kliente te rinj, por asnjehere mos harroni te keni parasysh klientet tuaj te perhershem, pasi riperseritja e biznesit me ta i mban te kenaqur dhe besnike.ventouris


Postuar: 25 Shk
 
Shfleto artikuj te tjere per: BIZNES NE SHITJE

Albtelecom
loading...
 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Chez Moi
Teoren


Më të lexuarat


Chez Moi
TeorenCopyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved