Albtelecom
Albtelecom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Si duhet organizuar dhe drejtuar nje mbledhje nga nje menaxher i suksesshem?
 
Shperndaje
ikub#: 1103100130
Takimet duhet te kene nje qellim dhe nje teme, eshte detyra e nje menaxheri te dije se si te organizoje dhe te drejtoje me nje rezultat sa me te mire keto takime, ja disa elemente...

takime menaxhereshDrejtimi i nje takimi eshte i rendesishem pasi duhet te siguroheni qe te gjithe te shfrytezojne kohen e tyre sa me mire. Komunikimi paraprak me pjesemarresit e takimit eshte i rendesishem qe te gjithe te jene ne dijeni te asaj qe do te ndodhe ne takim. Drejtimi i nje takimi me rezultat te sukseshem rrit shanset per perseritjen e nje gjeje te tille.
      Planifikimi
1. Merrni parasysh se cili deshironi qe te jete rezultati i takimit. Shkruani arsyen e takimit dhe shkruani nje fjali qe te perfshije objektivin e mbledhjes ose takimit. Dergojuni te gjithe pjesmarresve nga nje ftese dhe kerkoni nje pergjigje brenda nje afati kohor te percaktuar.
      Struktura
2. Pergatisni ambjenti ku do te zhvillohet takimi. Vendosni nje ore muri ne nje vend te dukshem ne menyre qe takimi te filloje dhe te mbaroje ne kohe; kjo ndihmon edhe pjesmarresit te mos menjanojne pune te tjera qe mund te jene te rendesishme. Perdorni ndihmat vizuale per te treguar se cfare do te ndodhe gjate takimit.
      Aspekte baze
3. Tregohuni te prezantueshem dhe tregoni se ju jeni ne kete takim me shume deshire. Pershendesni cdo pjesemarres me emer ne menyre qe te ndihen te mirepritur. Ne varesi te kohes eshte edhe pergatitja per shembull me pije freskuese dhe me ndonje ushqim te vogel te shpejte. Fillojen takimin pa vonesa. Rishikoni pritshmerite e takimit. Tregohuni te qarte dhe bindes. Mund edhe te regjistroni me ze ose edhe me video takimin nese ky i fundit duhet per ndonje ceshtje zyrtare.
      Perfshirja
4. Perdorni aftesite tuaja per te degjuar dhe per te bere pyetje ne menyre qe ti perfshini te gjithe ne diskutim; kjo do te permiresoje cilesine e takimit. Mos u shperqendroni nga tema e caktuar. Mos lejoni diskutime qe nuk kane lidhje me temen. Referojuni ores nese eshte e nevojeshme ti mbani njerezit te perqendruar. Beni nje permbledhje te pikave kyce duke kerkuar edhe opinionin e te tjereve.ventouris


Postuar: 10 Mar
 
Shfleto artikuj te tjere per: MENAXHIM

Albtelecom
loading...
 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Chez Moi
Teoren


Më të lexuarat


Chez Moi
TeorenCopyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved