Si te ndaloni per pak kohe dhimbjen e dhemballes?
Dhimbja e dhemballes mund te jete e padurueshme, dhe ne keto raste deri ne momentin qe do te takoheni me mjekun mund te ndermerrni disa nga hapat qe pershkruhen me poshte...
Shperndaje
 
0
0
Instruksione

normale me kete te verdhe qe ke tiNje dhimbje dhemballe mund tu pengoje shume gjate dites dhe te behet e padurueshme. Kjo lloj dhimbje e ben te veshtire te flisni, te hani ose edhe te perqendroheni. Peprara se te shkoni tek doktori per kete problem, mund te beni dicka per te qetesuar dhimbjen. Megjithate nese keni temperature dhe dhimbje shume te forta atehere duhet te kerkoni ndihme te menjehereshme mjekesore. Nese dhimbjet nuk jane shume te medha mund ta trajtoni ne shtepi deri sa te vije momenti i takimit me dentistin.

1. Lani dhembet me furce dhe perdorni fill. Kjo eshte linja e pare e mbrojtjes per cdo semundje te gojes, meqe zakonisht dhimbjet me te vogla shkaktohen nga ushqimet qe ngecen ne hapesirat mes dhembit dhe gingivave.

2. Shpelajeni gojen me solucion uji me kripe. Ne nje gote me uje te ngrohte hidhni dy luge kripe. Rrotullojeni ujin me kripe disa here neper goje perpara se te peshtyni. Vazhdoni derisa te keni perdorur te pakten gjysmen e gotes. Kjo do tu ndihmoje te largoni dhimbjen dhe inflamacionin per pak kohe.

3. Hidhni pak vaji karafili ne dhembin qe mendoni se eshte duke shkaktuar dhimbjen, ose mund te pertypni tre kater petale karafili te thare. Karafilat kane nje efekt mpires natyral.

4. Merrni qetesues si acetaminofen ose ibuprofen per te qetesuar dhimbjet dhe enjtjen.

5. Aplikoni xhel me permbajtje benzokaine per te mpire dhe qetesuar per disa ore dhimbjen.

Çfare ju duhet
* Fruce dhembesh
* Paste dhembesh
* Fill interdental
* Kripe
* Karafila
* Acetaminofen
* Ibuprofen
* Xhel benzokaine
Niveli i vështirësisë
I Moderuar   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
bilbil
Para 43 ditesh  
  
provoni qepen e ndalon per 30 sekonda
 
gani alia
Para 27 muajsh  
  
sa po me dhemd dhemballa por shpetova se i kisha nevojat e duhura ju falenderoj per kete gje
 
Rigert
Para 32 muajsh  
  
Faleminderit :) :)
 
alberita
Para 36 muajsh  
  
alberita asht e keqe
 
alberita
Para 36 muajsh  
  
alberita asht e keqe
 
bobi
Para 75 muajsh  
  
pushon dhimbeja e dhemballes me uthull e huder e nuk ndjehet me ,,,,?
 

Na ndiqni
Shfleto artikuj te tjere per: DHEMBALLE
Postuar nga: nino
ikub #:
1103150170
Reklame


Reklame
Oscal


Reklame
DGA_BigBrother9