Si te njiheni me faktoret qe ndikojne tek uji i pijshem?
Uji i pijshem i jep jeten tokes, pa uji te embel jeta ne planetin tone nuk do te ekzistonte, me poshte jane disa faktore qe ndikojne ne ujin e pijshem ne natyre...
Shperndaje
 
0
0
Spitali Amerikan
Instruksione

uji i pijshemUji i pijshem ne natyre ndikohet nga disa faktore te jashtem qe jane mese te rendesishem. Me poshte jane disa prej ketyre faktoreve qe bejne ujin e pijshem te tille.
      Biodiversiteti i bimeve dhe kafsheve
Ndryshime ne speciet e bimeve dhe kafsheve ndikojne shume ne natyre tek uji i pijshem. Disa lloje bimesh, si per shembull bari jo vetem qe sherbejne si ushqim por duhen edhe per te fltruar ujin. Ne menyre te ngjashme edhe gjallesa te ujit si per shembull midhjet e medha e pastrojne ujin si pjese te procesit te tyre jetesor. Kershtu qe ndryshimet tek kafshet dhe bimet ndikojne edhe ne ndryshime tek uji i pijshem.
      Faktoret mikrobiologjike
Edhe pse bimet dhe kafshet kane nje rol te rendesishem, nje rol me te rendesishem e kane bakteret. Meqe jete mikrobiologjike eshte me e brishte, ndryshimet e saj mund te shkaktojne probleme te shpejta dhe te medha. Madje disa biologe perdorim mikroorganizma per te testuar ujin. Si per shembull matja e oksigjenit te tretur ne uji, kompozicioni i baktereve qe jetojne ne kete uji etj.
      Klima
Uji ne planetin tone eshte shume i varur prej ciklit te tij natyror. Klima ndikon tek bimet dhe bimet sic e permendem ndikojne tek uji duke caktuar perberjen, freskine e tij etj. Klima gjithashtu ndikon edhe ne ciklin natyror te ujit dhe ne jeten e kafsheve dhe bimeve.
      Kontaminimi kimik
Nje nder problemet me te medha ne ujin natyral eshte kontaminimi kimik i tij nga njeriu. Kimikate si merkuri dhe arseniku jane te pranishme si mbetje te uzinave te medha, gjithashtu dhe fertilizuesit te perdorur per tokat dhe karburantet ndikojne ne cilesine e ujit. Madje ne disa raste edhe mbetjet organike ne sasi shume te medha mund te ndikojne ne ekosistem te tere.

Niveli i vështirësisë
I Moderuar   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
jola
Para 65 muajsh  
  
uji si pasuri okkkkkkk
 
mira
Para 65 muajsh  
  
mos u tallni me ujin
 
klea
Para 65 muajsh  
  
uji shton jeten
 

Na ndiqni

Shfleto artikuj te tjere per:
Postuar nga: nino
ikub #:
PLANETI UJI
1103240167

Reklame
Raiffeisen


Reklame
Allweb
Reklame
inTV