Digicom
Digicom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Si te njiheni me sjelljet etike ne ambjentin e punes?
 
Shperndaje
ikub#: 1103250160
Etika ne pune eshte shume e rendesishme ne ditet e sotme, ne artikullin e meposhtem do te gjeni nje sere rregullash dhe menyrash se si mund ta ruani ate ne ambjentin tuaj te punes...

sjellje etikeEtika ne ambientin e punes perfshin tolerancen dhe mirekuptimin. Nje ambient pune etik i jep mundesine punedhenesve, punonjesve dhe klienteve te jene sa me te qete. Nje ambjent pune etik perfshin largimin e sjelljeve negative.
      Gjithperfshirja
Nje menyre per te ruajtur etiken ne ambjentin e punes eshte perfshirja e te gjitheve ne cdo aktivitet. Ambjenti modern i punes perfshin tipare per njerez me prejardhje te ndryshme, dhe eshte shume e rendesishme qe te gjithe te rrespektojne njeri-tjetrin. Njerezit me kendveshtrime te ndryshme nuk eshte e thene qe te behen miq te ngushte, por duhet te sillen ne menyre shume te kujdesshme dhe te rrespektueshme me njeri-tjetrin.
      Sinqeriteti dhe ndershmeria
Sinqeriteti eshte nje faktor shume i rendesishem ne etiken e ambjentit te punes. Eshte shume e rendesishme qe marrdheniet e tipit menaxher-punonjes, punonjes-punonjes dhe punonjes-kliente te jene te gjitha te bazuara tek sinqeriteti dhe ndjeshmeria. Nese ndonje prej ketyre marrdhenieve karakterizohet nga genjeshtra dhe mosmarrveshja atehere, kjo do te ule produktivitetin dhe mirekuptimin ne ambjentin e punes dhe ne biznesin e pergjithshem.
      Ligjshmeria
Ne disa raste bizneset jane te detyruar ate ndjekin disa rregulla per sa i perket etikes ne pune. Thyerja e ligjit mund te jete edhe pasoje e mos ruajtjes se nja ambjenti etik ne pune. Aktivitete te paligjshme ne pune mund te jene evazioni fiskal, diskriminimi i disa grupeve dhe thyerja e ligjeve te ruajtjes se ambjentit, si per shembull kujdesi per ajrin dhe ujin. Nese punonjesit verejne qe keto rregulla dhe ligje thyhen prej punedhenesit atehere duhet te raportojne menjehere ne autoritetet perkatese.Ventouris
ventouris


Shfleto artikuj te tjere per: AMBJENT PUNESIM

loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Chez Moi
Teoren


Më të lexuarat


Chez Moi
Teoren


Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved