Si te zgjedhesh ngjyren e duhur per cdo ambjent?
Zgjedhja e ngjyrave te sendeve te vecanta, mobiljeve, pelhurave dhe mureve te shtepise dhe ambjenteve te tjera nuk eshte aq e parendesishem sa duket per shkak se cdo tonalitet mund te ndikoje, ne perputhje me parimet e terapise se ngjyra, ne humorin tone dhe ne fizikun tone.
Shperndaje
 
0
0
Spitali Amerikan
Instruksione

Kromoterapia ose ndryshe terapia e ngjyrave, mund te jete nje teknike e shendeteshme per trupin dhe shpirtin e njeriut. Ja se cilat ngjyra duhet te zgjidhni ne perputhje me ambjentin

Tonet e ngrohta:

1. Ngjyra e verdhe eshte nje kompesim i lodhjes mendore dhe malinkonise. Eshte shume e keshillueshme per ambjentete e punes, dhomat e studimit ose zyrat sepse stimulon psikiken humane.
2. Portokallia eshte nje tonalitete relaksues qe prodhon optimizem .Per kete arsye keshillohet qe te perdoret per te lyer dhomat e femijeve dhe ambjentet e gatimit.
3. E kuqja dhe nuancat e saja me fuqi stimuluese dhe rigjalleruese jane te pershtatshme per sallat e ngrenies, ambjentet ku zhvillohen festat ose lexohet dhe per dhomat e gjumit.
4. Kafja eshte nje ngjyre mashkullore dhe shume e rrepte, e cila percon ekuiliber dhe qetesi, sikurse vete stina e vjeshtes. Pershtatet mjaft mire me ambjentet ku mblidhet familja, si dhoma e ndenjes, por perdoret me sukses edhe ne dhomat e gjumit.

Tonet e ftohta:

1. Bojeqelli eshte e persosur per ambjentet e tualeteve. Nje njgjyre qe ndikon ne relaksimin e mendjes dhe tensioneve muskulare te trupit human. Kjo ngjyre percjell drite dhe freski.
2. Jeshilja mbart ne vete natyren ndaj eshte e pershtatshme per cdo ambjent.
3. Ngjyra vjollce dhe nuancat e saj me delikate percjellin qetesi dhe purifikojne mendimet duke ndikuar pozitivishte ne mendje dhe shpirt. Eshte ngjyra e duhur per nje sallon, salle pritjeje ose hyrje pallati e institucioni.

Tonet neutrale:

Ne kete kategori futen tonet e te bardhes, grise dhe te zezes. Njgjyra te njohura keto per elegancen e tyre dhe efektin e sigurt sidomos ne nje ambjent te vogel dhe modern.

1. E bardha, duke qene shumatorja e te gjitha nuancave te tjera, eshte simboli i apsolutes. Dhuron ndricim dhe pasterti, kjo e ben edhe ngjyren me te pershtatshme dhe te perdorur per cdo lloj ambjenti shtepie, zyre apo argetimi.
2. E zeza, ngjyra qe perfaqeson erresiren, keshillohet te perdoret vetem per detaje si dekorimet, kolltuqet, orendite dhe aksesoret e ndryshem. Edhe pse eshte nje ngjyre shume elegante, ajo nuk ka asnje efekt pozitiv ne trupin dhe psikiken  e individit.
3. Grija eshte njgyra e malinkonise, pavendosshmerise dhe mungeses se energjise. Percon ndricim te ftohte dhe metalik dhe si rrjedhim u dhuron ambjenteve nje ndricim luksi, madheshtie dhe sofistikimi.

Niveli i vështirësisë
Mesatar   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.

Na ndiqni

Shfleto artikuj te tjere per:
Postuar nga: a.k
ikub #:
AMBJENT
1104050059

Reklame
Raiffeisen


Reklame
Allweb
Reklame
inTV