Digicom
Digicom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Pse te ushqyerit shendetshem, eshte mire per trupin tuaj?
 
Shperndaje
ikub#: 1104070142
Te hani shëndetshëm konsiston ne balancimin e dietës midis frutave dhe perimeve, drithërave, vajit te shëndetshëm, qumështit me yndyre te ulet dhe proteinat me baze bimore.
  perime
 
Kjo balance  është paraqitur  ne Departamentin e Shteteve te Bashkuara te Amerikës, Departamenti i Buqesise .  Kjo piramide vepron si një  udhëzues për te ngrëne ne mënyre te tille  qe te promovoje një trup te shëndetshëm . Sigurisht kjo piramide mund te  përshtatet jetës suaj ( te tilla si ajo e një vegjetariani) , por te njëjtat aplikime  përdoren edhe ne  karbohidrate, yndyrore, yndyrnat e shëndetshme dhe proteinat e nevojshme  qe trupi te funksionoje siç duhet. 
 
Kontrolli i Peshës 
Kur keni një diete te balancuar, një nga mënyrat qe trupi juaj përfiton është kontrolli i peshës.  Sipas Qendrës se Kontrollit te Sëmundjeve ne 2006,  mbi 72 milion amerikan te moshës mbi 20 ishin konsideruar obez.  Obeziteti është  përcaktuar  si një indeks i masës trupore. Te hash shëndetshëm ndihmon ne parandalimin e obizitetit  disa mënyra.  Se pari:  Ata qe hane shëndetshëm  kane tendence për te marre me pak kalori gjate ngrënies.  Se dyti: Te hani shëndetshëm  siguron sasi te mëdha fibrash ( te tilla si ato qe gjendjen ne fruta, perime dhe ne drithëra) Fibrat i japin trupit   ndjesi  e te ngopurit , e cila redukton shtimin e  ushqimit gjate ditës. Se fundmi:  Te hani shëndetshëm  influencon ne metabolizmin tuja, duke ju lejuar juve qe te digji sa me shume kalori. 
 
Shëndeti i Zemrës 
Një diete e shëndetshme zëvendëson ushqime  te mbushura me kolesterol  LDL ( te keqia) me ushqim qe janë te pasur me  kolesterol  HDL ( te mire)  te tille si vaj ullirit ose salmoni). Niveli i larte i LDL kolesterol  te krijuar ne gjak , mund  te arrije deri ne enët e gjakut, kjo mund te çoje forcimin arterial dhe ne sëmundjet e zemrës.   Kolesteroli HDL heq Kolesterilin LDL ( te keq) nga  qarkullimi i gjakut te mëlçia, ku pastaj përpunohet për ta hequr nga trupi.  dhe te hequr nga trupi.  Nje diete e shendetshem eshte gjithashtu dhe e pasur me fibra, te cilat mund te ndihmojnë nevielin e kolesterolit te keq ne gjak. 
 
Sheqeri ne Gjak 
Ushqimi i shëndetshëm gjithashtu  ndihmon ne kontrollin e nivelit te sheqerit ne gjak.  Kjo është arrihet kryesisht përmes karbohidrateve.  Te hani ushqime qe janë te pasura  me sheqer apo marrja e karbohidrateve me shumice  mund te shkaktoje rritjen e glukozës ne gjak  rritet ne sistemin tuaj te qarkullimit te gjakut.  Edhe pse qelizat  e juaja duhet te marrin glukoze për te krijuar energji,  glukoza mund te prishe  rezistencën e insulinës, dhe te krijoje Diabet. Insulina  ehte një hormon i rëndësishëm qe zbërthen qelizat  për te përthithur glukoze nen gjak. Kur qelizat behen rezistente, ata mund et thithin glukoze  nga gjaku. Kjo  bën qe glukoza te ngrihet mbi nivelin e shëndetshëm ne gjak, qe rezulton ne dëmtime serioze te enëve te gjakut. 
 
Parandalimi sëmundjeve 
Te hash shëndetshëm gjithashtu ndihmon ne parandalimin e sëmundjeve. Ushqime t e shëndetshme veçanërisht perimet, kane tendence te përmbajnë nivel te larte te te pytochemicals. Këto janë substanca qe te rrisin  aftësinë e sistemit tuaj imunitar për te luftua sëmundjet. Ushqimi i shëndoshem gjithashtu ndihmon ne parandalimin e kushteve qe nxisin sëmundjet. Për shembull sipas Klinikes Mayo, duke ngrëne ushqime me pak te yndyrshme dhe duke  rritur sasinë e ushqimeve me baze bimore  ju mundeni  vërtet te parandaloni kancerin. Ushqimi i shëndoshem mund te ndihmoje ne parandalimin e sëmundjeve te zemrës, diabetit dhe madje dhe sëmundjes  Alzheimer
 
 


Ventouris
ventouris


Shfleto artikuj te tjere per: SHENDETI TRUPI USHQIMI

loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Chez Moi
Teoren


Më të lexuarat


Chez Moi
Teoren


Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved