Digicom
Digicom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Si te kujdeseni per personat qe kane pesuar ishemi celebrale?
 
Shperndaje
ikub#: 1104220103
Nese keni per tu kujdesur per nje person qe ka kaluar nje ishemi celebrale atehere eshte e keshillueshme qe te ndiqni keto keshilla...

ishemia celebraleIshemia ndodh kur nje pjese e trurit nuk furnizohet me me gjak per shkak te bllokimit te nje ene gjaku. Ne shume pak minuta qelizat e trurit (neuronet) fillojne te vdesin. Lloji i demtimit dhe shtrirja e tij, varet nga shume faktore te ndryshem. Perkujdesja qe duhet per nje person pas kesaj gjendjeje mjeksore varet nga lloji i demtimit dhe madhesia e shtrirjes se tij.

1. Ndihmoje personin te dale sa me shpesh nga shtepia. Sipas Mayo Clinic, dalja shetitje eshte dicka shume e mire per pacientin, edhe pse eshte nje proces i ngadalshem qe ne shume raste mund te kerkoje nje karrige me rrota.
  
2. Flisni me te prekurin. Problemet me te foluren jane zakonisht nje pasoje e zakonshme e nje ishemie celebrale. Bashkebisedimi permireson vetbesimin e vuajtesit dhe per me teper e ndihmon ate te gjeje menyra te reja per te komunikuar. Kini durim, duhet te degjoni me vemendje fjalet qe deshiron te thote pacienti pasi jo te gjitha mund te jene te sakta.
  
3. Provoni laps e leter kur pacienti nuk eshte ne gjendje te flase. Nese pacienti nuk eshte ne gjendje as te shkruaje merrni disa fleta te bardha te forta dhe disa foto te aktiviteteve te zakoneshme te perditshme dhe ngjitini ne keto fleta dhe jepjani pacientit.
  
4. Asistoni sa me shume qe te jete e mundur. Nje pacient pas kesaj gjendje mjeksore mund te mos kete nje funksionalitet te mire te  gjysmes se trupit dhe per pasoje mund ta kete te veshtire te ngrihet nga krevati, te aje, te qendroje ne kembe, te shkoje ne tualet ose edhe te levize neper shtepi.
  
5. Punoni ne pacientin gjate kohes se reabilitimit. Praktikoni aftesi te reja ne shtepi. Nderkohe qe ai aftesohet per ti bere gjerat vet, ju mos i beni me. Ne menyre ideale pacienti do te jete ne gjendje te kujdeset per nevojat e tij pasi te kete perfunduar programi i reabilitimit. Megjithate duhet qe pacienti ti praktikoje cdo dite aftesite e fituara ne menyre qe te mos i harroje.Ventouris
ventouris


Shfleto artikuj te tjere per: KESHILLA TRURI

loading...


daut biba   Para 6 muajsh     
pershendetje;nese keni mundesi,me dergoni nje program rehabilitimi,ju lutem 6 vjet i paralizuar,ne gjysmen e trupit
faleminderit
 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Chez Moi
Teoren


Më të lexuarat


Chez Moi
Teoren


Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved