Digicom
Digicom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Si te parandaloni aciditetin e stomakut dhe formimin e ulceres?
 
Shperndaje
ikub#: 1104230079
Aciditeti ne stomak eshte shume i dhimbshem, dhe nese nuk kurohet ai mund te shkaktoje ulcer, ja se cmund te beni per te paranaluar dicka te tille...

aciditet ne stoamkRefluksi dhe aciditeti i zgjatur ne kohe sjellin ulceren e dhimbshme. Zakonisht dhimbja dhe djegia fillon ne stomak dhe percilet ne ezofag deri ne qafe. Personat qe jane mbipeshe ose shtatzane jane me te prirur per refluksin acid. Vetem disa hapa te thjeshta dhe disa ndryshime shume te vogla ne stilin tuaj te jeteses do tu bejne te mos vuani nga ky problem.
  
1. Evitoni ushqimet qe shkaktojne aciditet, si per shembull ushqime pikante dhe te skuqura, embelsira te perpunuara etj. Lengjet artificiale te frutave si dhe qitro, mund te shkaktojene probleme serioze per stomakun. Ka gjithashtu pije te tjera qe duhet te evitohen si per shembull kafeja, alkooli, pijet e gazuara dhe cajrat e forte.
  
2. Hani me pak ne nje vakt. Konsumi i nje sasie me te vogel ushqimi i jep mundesine stomakut tuaj te trese sa me mire ushqimin dhe per pasoje te ule simptomat e refluksit acid.
  
3. Mos pini me duhan. Ky eshte nje ves shume anti shendet dhe pervec se ule sasine e prodhimit te peshtymes, ai ndikon edhe prodhimin e acidit.
  
4. Evitoni gjumin pasi keni ngrene, ose te hani shume para se te flini ne darke. Graviteti ndihmon ne kalimin e ushqimit ne traktin tuaj tretes, por ky proces nuk eshte i shpejte sa duhet nese ju shtriheni.kVentouris
ventouris


Shfleto artikuj te tjere per: STOMAKU

loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Chez Moi
Teoren


Më të lexuarat


Chez Moi
Teoren


Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved