Cili eshte pozicioni me i mire ne shtrat?
Meqenese njeriu kalon nje pjese jo te vogel te jetes se tij duke fjetur, eshte e nevojshme qe ketij momenti t'i kushtojm e nje vemendje edhe ne lidhje me pozicionin e trupit.
Shperndaje
 
0
0
Spitali Amerikan
Instruksione

Sipas Eric Olson, bashke drejtor ne Mayo Clinic Center for Sleep Medicine a Rochester, (Minnesota), edhe kur zgjohemi nga gjumi dhe na duket se nuk e kemi levizur carcafin, dijeni se minimalisht keni levizur sepaku 20 here. Njeriu ne menyre gati te pavullnetshme "zgjedh" ate pozicion i cili e lejoj ate qe te hyje sa me mire ne te ashtuquajturen faza rem e gjumit e cila eshte edhe faza me thelbesore e tij.
Por kujdes, nga pozicioni i trup;it gjate gjumit, varen edhe shume fenomene te cilat lidhen me dhimbje te artikulacioneve, te shpines, qafes, barkut, madje, gjumi ne disa pozicione te caktuara ndikon edhe ne krijimin e rudhave ne fytyre.
Pozicionet me te zakonshme te te fjeturit jane kater. Te shohim me radhe se cilat jane anet pozitive dhe negative te secilit prej tyre.

 

dormire supinoGjumi ne shpine

Te fjeturit ne kete pozicion na ndihmon qe te shmangim dhimbjen e shpines, eviton reflusin e lengjeve gastrike, minimizon rudhat ne fytyre, gjuthashtu ndihmon ne ruajtjen e nje forme te mire te gjoksit.
Ane negative e te fjeturit ne kete pozicion eshte gerhitja.

 

dormire sul fiancoGjumi ne brinje

Gjumi ne kete pozicion shmang dhimbjet e qafes, shpines, gjithashtu redukton reflusin gastrik, por ndihmon  edhe ne shmangjen e gerhitjes.
Ane negative e te fjeturit ne kete pozicion eshte mundesia e krijimit te rudhave dhe demtimi i tonicitetit te gjoksit.

 

Posizione-fetaleGjumi ne pozicionin e fetusit

Keshillohet vecanerisht per grate shtatzena, gjithashtu shmang gerhitjen.
Si ane negative te kesaj menyre te fjeturi mund te permendim, dhimbje te qafes, shpines, predispozicion per krijimin e rudhave ne fytyre.

 

Dormire proniGjumi mbi bark

Eshte forma me  e papershtashme e te fjeturit.
Shkakton dhimbje te artikulacioneve, qafes, shpines, ndikon ne krjimin  e rudhve te fytyres si dhe demton gjoksin.
e vetmja ane pozitve e saj eshte shamgja totale mundesise se gerhitjes.

 

 

Niveli i vështirësisë
Mesatar   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.

Na ndiqni

Shfleto artikuj te tjere per:
Postuar nga: k.s
ikub #:
DEMI GJUMI POZICION SHTRAT
1105030067

Reklame
Raiffeisen


Reklame
Allweb
Reklame
inTV