Digicom
Digicom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Si te qetesoni dhe te evitoni dhimbjen e kokes?
 
Shperndaje
ikub#: 1105040167
Nese keni dhimbje koke dhe doni ta qetesoni si dhe te evitoni qe kjo e fundit te shfaqet serisht, atehere ja se cfare hapash duhet te ndiqni...

dhimbje e forte kokeCdokush e ka provuar dhimbjen e kokes. Ajo mund te jete e intesiteteve te ndryshme. Ato mund te ndodhin ne zona te ndryshme te kokes. Pavaresisht nga vendi, dhimbja e kokes shume rralle lidhet me trurin, por eshte e lokalizuar jashte kafkes ne enet e vogla te gjakut.

1. Percaktoni shkaktuesin e dhimbjes suaj te kokes. Vini re se cfare po beni dhe se ku jeni per te kuptuar shkakun. Duke njohur arsyen qe shkaktoi dhimbjen e kokes mund ta evitoni ate ne te ardhmen duke mos perseritur te njejten situate.
         
2. Qetesohuni ne nje dhome te qete dhe te erret. Kur ju fillon dhimbja e kokes, shkoni ne nje vend sa me te qete. Ne shumicene rasteve dhimbjet e kokes do te qetesohen nese shlodheni paksa ne nje ambient te erret dhe te qete.
         
3. Masazhoni koken ose qafen tuaj. Masazhi eshte nje menyre shume e mire per te larguar shkaktuesit e dhimbjes se kokes. Ne shume raste dhimbjet e kokes shkaktohen nga tensioni ne muskujt e qafes ose te kafkes.
         
4. Medikamentet pa recete mund te jene shume te mira per qetesimin e dheimbjes se kokes. Nese qetesia dhe masazhet nuk jane zgjidhja e duhur, nje medikament, si per shembull aspirina ose paracetamoli mund te zgjidhe problemin tuaj.
         
5. Ne menyre qe te menjanoni nje dhimbje koke, evitoni situata qe ju e dini se ju shkaktojne nje te tille, si dhe nese keni per te bere pune qe ju detyrojne te qendorni ulur, eshte qe cdo 30 minuta te levizni dhe te shlodheni.Ventouris
ventouris


Shfleto artikuj te tjere per: DHIMBJE KOKE KESHILLA QETESIM SHENDETI

loading...


suhela   Para 18 muajsh     
qa me ba nese na dhem koka shum e sna nalet aaaaaaaaaa
Indira   Para 20 muajsh     
Nese dikujt do ti dhimbete koka duhet te pin paracitamol ose brufen.
llejlla   Para 61 muajsh     
nese mamaja ka 62 vjet ka dhimbje koke te pjeses se eperme,ndoshta her pas her nuk mund ta quaj dhembje se ajo nuk e pershkruan si dhembje por si kur te jet mbush pjesa e eperme e kokes me zall(rer9.nese do me sqaroni do te jem mirnjohese
almir   Para 66 muajsh     
po s lexova nga nje gje te vecant ne kete permbledhje per dhimbjen e kokes, do ta quaja un ...
 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Chez Moi
Teoren


Më të lexuarat


Chez Moi
Teoren


Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved