0 0
 
Si te qetesoni dhe te evitoni dhimbjen e kokes?
Nese keni dhimbje koke dhe doni ta qetesoni si dhe te evitoni qe kjo e fundit te shfaqet serisht, atehere ja se cfare hapash duhet te ndiqni...
Instruksione

dhimbje e forte kokeCdokush e ka provuar dhimbjen e kokes. Ajo mund te jete e intesiteteve te ndryshme. Ato mund te ndodhin ne zona te ndryshme te kokes. Pavaresisht nga vendi, dhimbja e kokes shume rralle lidhet me trurin, por eshte e lokalizuar jashte kafkes ne enet e vogla te gjakut.

1. Percaktoni shkaktuesin e dhimbjes suaj te kokes. Vini re se cfare po beni dhe se ku jeni per te kuptuar shkakun. Duke njohur arsyen qe shkaktoi dhimbjen e kokes mund ta evitoni ate ne te ardhmen duke mos perseritur te njejten situate.
         
2. Qetesohuni ne nje dhome te qete dhe te erret. Kur ju fillon dhimbja e kokes, shkoni ne nje vend sa me te qete. Ne shumicene rasteve dhimbjet e kokes do te qetesohen nese shlodheni paksa ne nje ambient te erret dhe te qete.
         
3. Masazhoni koken ose qafen tuaj. Masazhi eshte nje menyre shume e mire per te larguar shkaktuesit e dhimbjes se kokes. Ne shume raste dhimbjet e kokes shkaktohen nga tensioni ne muskujt e qafes ose te kafkes.
         
4. Medikamentet pa recete mund te jene shume te mira per qetesimin e dheimbjes se kokes. Nese qetesia dhe masazhet nuk jane zgjidhja e duhur, nje medikament, si per shembull aspirina ose paracetamoli mund te zgjidhe problemin tuaj.
         
5. Ne menyre qe te menjanoni nje dhimbje koke, evitoni situata qe ju e dini se ju shkaktojne nje te tille, si dhe nese keni per te bere pune qe ju detyrojne te qendorni ulur, eshte qe cdo 30 minuta te levizni dhe te shlodheni.nino
Niveli i Veshtiresise: Mesatar


   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
llejlla
Para 32 muajsh  
  
nese mamaja ka 62 vjet ka dhimbje koke te pjeses se eperme,ndoshta her pas her nuk mund ta quaj dhembje se ajo nuk e pershkruan si dhembje por si kur te jet mbush pjesa e eperme e kokes me zall(rer9.nese do me sqaroni do te jem mirnjohese
 
almir
Para 37 muajsh  
  
po s lexova nga nje gje te vecant ne kete permbledhje per dhimbjen e kokes, do ta quaja un ...
 Na ndiqni

Shfleto artikuj te tjere per:
Postuar nga: nino
ikub #:
1105040167


Argetohu Gjej
katalogu
Jeta e perditshme Te nevojshme


Reklame


Reklame
Hako_0317
Reklame
spitaliamerikan


Reklame
Euromedica_120x300