Si te menaxhoni simptomat e alergjise?
Nese jeni alergjike dhe keni probleme me menaxhimin e simptomave te alergjise suaj, me poshte ju japim disa keshilla se si duhet te veproni ne keto raste...
Shperndaje
 
0
0
Spitali Amerikan
Instruksione

hay feverAlergjia prek shume njerez cdo vit. Problemet me frymemarrjen jane shume te zakoneshme per shkak te alergenit. Alergenet me te zakoneshem jane pluhuri dhe pjalmi. Menyra me e mire per tu mbrojtur eshte te evitoni ekspozimin ndaj alergeneve.

1. Limitoni ekspozimin. Minimizoni kur vereni qe ka shume pluhur ose jeni prane nje fushe. Pervec kesaj evitoni aktivitet jashte dyerve te shtepise ne ditet me ere dhe me lageshtire. Pasi kaloni kohe jashte beni nje dush ose nje banjo te ngrohte.
  
2. Merrni nje medikament antihistaminik pa recete per te kuruar simptomat e alergjise. Antihistaminiket nuk kane ndonje efekt shume te mire por mund te ndihmojme me sekrecionet dhe teshtimat. Mund te merrni keshillen e farmacistit se cfare lloj medikamenti duhet te merrni.
  
3. Perdorni nje sprai per te liruar kanalet e hundes. Ndodh shpesh qe gjate nje alergjie hunda juaj te bllokohet dhe te keni veshtiresi edhe per te fjetur.

4. Caktoni nje takim me alergologun per pare mundesine e nje mjekimi me medikamente me te forta me recete ose per te bere injeksione qe do te mund te zgjidhin problemin tuaj per nje kohe me te gjate.

Çfare ju duhet
* Medikamente per alergjine
Niveli i vështirësisë
I Moderuar   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
Ilir
Para 42 muajsh  
  
Provoni Haloterapi, e cila lehteson dhe ndihmon ne sherimin nga alergjite
 

Na ndiqni

Shfleto artikuj te tjere per:
Postuar nga: nino
ikub #:
1105130134

Reklame
Raiffeisen


Reklame
Allweb
Reklame
inTV